​Portugali: Thatësira në Algarve kërkon një njësi të dytë të shkripëzimit dhe transferimin e ujit
Bota
Lexohet për: 3 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Një thatësirë gjithnjë e më serioze në Algarve, në Portugalinë jugore bëri që të enjten, liderët politikë të rajonit të bëjnë thirrje për studime për ndërtimin e një impianti të dytë shkripëzimi në rajon dhe transferimin e ujit nga Alentejo.

"Ne duhet të krijojmë konsensus për [ndërtimin e] një impianti të dytë shkripëzimi për rajonin dhe të gjejmë investime", tha presidenti i Komisionit Rajonal të Koordinimit dhe Zhvillimit të Algarve (CCDR), José Apolinário.

Duke folur në një konferencë mbi Ujin dhe Qëndrueshmërinë që po mbahet të enjten në Universitetin e Algarve në Faro, ai theksoi se klima po ndryshon në jug të Portugalisë "me një ritëm më të madh" sesa pritej dhe këmbënguli në nevojën për "minimum konsensus” për të luftuar mungesën e ujit në rajon.

Ai gjithashtu vuri në dukje se mundësia e marrjes së ujit nga diga Alqueva në Alentejo për përdorim në Algarve ishte identifikuar tashmë disa vite më parë, duke argumentuar se kjo mundësi "nuk mund të përjashtohet" në rrethanat aktuale.

Presidenti i Komunitetit Ndërkomunal të Algarve (AMAL), António Miguel Pina, ishte dakord.

"Ne mendojmë se është koha për të studiuar ndërtimin e një impianti të dytë shkripëzimi [në Algarve], për të na dhënë shumë më tepër qëndrueshmëri dhe pavarësi nga São Pedro", tha ai, duke iu referuar rezervuarit kryesor të rajonit.

"Ne nuk mund të presim vetëm që të bjerë shi," shtoi ai. Sipas Pina, organizata e së cilës përbëhet nga të 16 bashkitë e rajonit, vendi duhet të studiojë edhe opsionin e marrjes së ujit nga veriu i vendit në jug, jo vetëm për të menaxhuar përmbytjet, të cilat ndodhin më shpesh në veri.

"Ne duhet të shkëputemi nga paragjykimi i transferimit të ujit nga veriu në jug", sepse "uji që bie në veri duhet të arrijë në jug", këmbënguli presidenti i AMAL, i cili është edhe kryetar i komunës së Olhao.

Një tjetër kryebashkiak i pranishëm në konferencë, Rogério Bacalhau nga Faro, sugjeroi që ministri i Mjedisit duhet të kërkojë të rrisë kapacitetin e prodhimit të fabrikës së shkripëzimit të planifikuar për rajonin.

Águas do Algarve, furnizuesi me ujë i rajonit, ka paraqitur tashmë studimin e tij të ndikimit mjedisor për uzinën e planifikuar të shkripëzimit në të ardhmen dhe tani po pret dritën jeshile nga APA për të hapur tenderin për ndërtimin e tij.

Njësia e re - e cila do të prodhojë ujë të freskët nga uji i kripur - do të vendoset në Albufeira dhe do të financohet pjesërisht nga PRR, me një investim prej rreth 50 milionë euro. /LUSA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024