​Shkencëtarët zgjidhin misterin e tërmetit më të fortë të zbuluar ndonjëherë në Mars
Bota
Lexohet për: 4 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Tërmeti në Mars më i fortë i regjistruar, i cili tronditi për gjashtë orë në maj 2022, nuk la asnjë gjurmë të dukshme në sipërfaqen e Planetit të Kuq. Tani, shkencëtarët mendojnë se e dinë se çfarë e shkaktoi atë.

Tërmeti më i fortë ndonjëherë që ka tronditur me dhunë Marsin nuk u ngrit për shkak të një asteroidi në përplasje, por për shkak të forcave tektonike brenda vetë planetit, raportuan shkencëtarët të martën. Gjetjet e reja tregojnë se Planeti i Kuq është më aktiv sizmik se sa mendohej më parë.

Më 4 maj 2022, tokëzuesi InSight i NASA-s tashmë i dalë në pension regjistroi një tërmet me magnitudë 4.7, pesë herë më i fortë se mbajtësi i mëparshëm i rekordeve me magnitudë 4.2 që InSight mati në vitin 2021.

Ndryshe nga shumica e tërmeteve të Marsit që pushojnë brenda një ore, jehonat ne tërmetit nga maji 2022 vazhdoi për gjashtë orë rekord, duke shënuar tërmetin më të fortë dhe më të gjatë të regjistruar ndonjëherë në një planet tjetër.

Pas uljes në Elysium Planitia në Mars në nëntor 2018, Insight ndjeu mbi 1.300 tërmete, të paktën tetë prej të cilëve u gjurmuan në përplasjet e asteroideve.

Sinjali nga tërmeti masiv i majit 2022, i matur nga një sizmometër i ndjeshëm në bordin e Tokës, ishte i ngjashëm me të tjerët të shkaktuar nga goditjet e asteroideve, kështu që shkencëtarët filluan të kërkonin një krater të freskët 300 metra të gjerë në Mars dhe një shtëllungë pluhuri, e cila do të ishte shfaqur menjëherë pas një përplasjeje asteroidi.

Ekipet në Indi, Kinë, Evropë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kërkuan për këta tregues duke përdorur orbitat e tyre përkatëse që rrotulloheshin rreth Marsit, por ata nuk u gjetën kurrë, thonë shkencëtarët. Kjo është arsyeja pse pas muajsh kërkimesh, shkencëtarët arritën në përfundimin se tërmeti ishte me origjinë tektonike.

Dituria konvencionale thotë se ndryshe nga Toka, Marsi është shumë i vogël dhe shumë i ftohtë për të pritur procese tektonike. Pllakat tektonike të Tokës – shkëmbinj masivë, me formë të çrregullt, kufijtë e të cilëve janë varrosur nën oqeane – lëvizin në përgjigje të forcave në mantel (shtresa midis kores dhe bërthamës së saj) dhe zakonisht çojnë në rrëshqitje dheu dhe tërmete. Sipërfaqja e Marsit, megjithatë, nuk është e thyer në të njëjtën mënyrë si ajo e Tokës, kështu që tektonikët e pllakave nuk besohet të ndodhin në Planetin e Kuq.

Në vend të kësaj, tërmeti i zbuluar nga InSight ka të ngjarë të jetë shkaktuar nga çlirimi i stresit miliarda-vjeçar brenda kores së Marsit, i cili u formua dhe evoluoi për shkak të ftohjes dhe tkurrjes së pjesëve të ndryshme të planetit me ritme të ndryshme, sipas studimit të ri.

"Ne dimë shumë më tepër për oqeanin e thellë sesa hënën apo Marsin," thotë eksploruesi Jon Copley

"Ne ende nuk e kuptojmë plotësisht pse disa pjesë të planetit duket se kanë strese më të larta se të tjerat, por rezultatet si këto na ndihmojnë të hetojmë më tej," tha në një studim Benjamin Fernando, një student post-doktor në Universitetin e Oksfordit në Britani të Madhe.

"Një ditë, ky informacion mund të na ndihmojë të kuptojmë se ku do të ishte e sigurt për njerëzit të jetonin në Mars dhe ku mund të dëshironit të shmangni," shtoi ai.

Ky kërkim përshkruhet në një punim të botuar më 17 tetor në revistën “Geophysical Research Letters”.

​NASA bëri fotografi të pabesueshme të botës me më shumë vullkane në sistemin diellor - KosovaPress

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
507
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024