​Pentagoni: Kina ka më shumë se 500 koka bërthamore operacionale
Bota
Lexohet për: 2 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Pentagoni njoftoi të enjten se Kina ka më shumë se 500 koka bërthamore operacionale dhe ndoshta do të ketë 1000 deri në vitin 2030.

"Në vitin 2022, Pekini vazhdoi zgjerimin e tij të shpejtë bërthamor dhe DoD vlerëson se PRC (Republika Popullore e Kinës) zotëronte më shumë se 500 koka bërthamore operacionale që nga maji 2023 - në rrugën e duhur për të tejkaluar parashikimet e mëparshme," tha Pentagoni në raportin e tij vjetor mbi zhvillimet ushtarake dhe sigurie të Kinës.

Raporti vlerësoi se Republika Popullore e Kinës "ndoshta" do të ketë më shumë se 1000 koka bërthamore operacionale deri në vitin 2030, "shumica e të cilave do të vendosen në nivele më të larta gatishmërie dhe do të vazhdojnë të rrisin forcën e saj deri në vitin 2035".

"Kina ndoshta do të përdorë reaktorët e saj të rinj të rritjes së shpejtë dhe objektet e ripërpunimit për të prodhuar plutonium për programin e saj të armëve bërthamore, pavarësisht se publikisht ruan se këto teknologji janë të destinuara për qëllime paqësore," thuhet në raport.

Kina po rrit gjithashtu inventarin e saj të sistemeve të shpërndarjes bërthamore në tokë, det dhe ajër, sipas raportit.

Federata e Shkencëtarëve Amerikanë tha se SHBA ka një rezervë prej rreth 3.700 koka bërthamore, ndërsa Rusia ka 1.550 armë bërthamore. /AA

Kina mbështet thirrjen e OKB-së për krijimin e një korridori humanitar në Rripin e Gazës - KosovaPress

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
480
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024