​X fillon t'i tarifojë përdoruesit e rinj 1 dollarë në vit në Zelandën e Re dhe Filipine
Magazina
Lexohet për: 2 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Rrjeti social X, i njohur më parë si Twitter, ka filluar të tarifojë përdoruesit e rinj në Zelandën e Re dhe Filipine 1 dollarë (0,82 funte) në vit për të pasur qasje në veçoritë kryesore.

Ato përfshijnë aftësinë për të postuar, ripostuar, pëlqyer postimet dhe për t'iu përgjigjur postimeve.

Ata që tërhiqen nga tarifa e abonimit do të mund vetëm të lexojnë postime, të shikojnë video dhe të ndjekin llogaritë e tjera në X.

Një rrezik i vendosjes së X pas një muri pagesash është se platforma mund të humbasë një pjesë të madhe të përdoruesve të saj. Kjo nga ana tjetër, mund të ulë të ardhurat nga reklamat, të cilat aktualisht përbëjnë shumicën dërmuese të të ardhurave të kompanisë.

Javët e fundit, kompania është hetuar nga Bashkimi Evropian për përhapjen e mundshme të përmbajtjes terroriste dhe të dhunshme dhe gjuhës së urrejtjes, pas sulmit të Hamasit ndaj Izraelit. X është gjobitur gjithashtu nga mbikëqyrësi i sigurisë së internetit të Australisë për dështimin për të bashkëpunuar me një hetim mbi praktikat kundër abuzimit të fëmijëve.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,164
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024