Franca mobilizon 7000 ushtarë pas vrasjes së një mësuesi: “Sulm i motivuar nga lufta në Izrael”
Bota
Lexohet për: 2 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Presidenti i Francës Emmanuel Macron ka urdhëruar mobilizimin e shtatë mijë trupave shtesë për të forcuar patrullat e sigurisë, tha zyra e tij sot, një ditë pasi një mësues u vra me thikë në një sulm islamik.

Franca ka qenë në gatishmëri të lartë që nga e premtja pasi një 20-vjeçar vrau me thikë një mësues dhe plagosi rëndë dy të tjerë në qytetin verior francez të Arras.

Zyra e Macron njoftoi se ushtarët do të mobilizohen deri në njoftimin e mëtejshëm si pjesë e një operacioni ekzistues për të patrulluar qytetet e mëdha dhe destinacionet turistike.

Muzeu i Luvrit u evakuua dhe u mbyll sot pasi u raportua për një bombë, njoftoi zëdhënësja e Ministrisë së Brendshme Camille Chaize, duke shtuar se ishin kryer kontrolle për t'u siguruar që nuk kishte rrezik.

Siguria në Francë është rritur përpara Kupës Botërore të Ragbit në vend, më pak se një vit para fillimit të Lojërave Olimpike, e cila do të përfshijë një ceremoni hapjeje jashtë stadiumit dhe një paradë poshtë lumit Sena.

Chaize tha se masat e sigurisë në stadiumet për ndeshjet e ragbit janë tashmë në nivelin më të lartë, por rreth tyre do të vendosen patrulla shtesë dhe e njëjta gjë do të jetë edhe në qendër të Parisit. Franca ka qenë shënjestër e sulmeve islamike prej vitesh, më i keqi prej të cilëve ishte ai i nëntorit 2015 kur sulmuesit sulmuan një sallë koncertesh dhe kafene në Paris.

Ministria njoftoi se një takim të shtunën pasdite do të diskutojë nëse nevojiten masa shtesë, tha Chaize. Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin tha sot se sulmi në Arras është i lidhur me ngjarjet në Lindjen e Mesme ku Izraeli po kryen një ofensivë ushtarake kundër Hamasit.

​Tmerr në Francë: Një person u vra nga një sulm me thikë në një shkollë - KosovaPress

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
2,012
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024