Inflacioni vjetor i konsumatorit në SHBA rritet me 3.7% në shtator, më i lartë se parashikimet
Biznes
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Sipas shifrave zyrtare të publikuara të enjten, inflacioni vjetor i konsumatorit në SHBA arriti në 3.7% në shtator, duke ardhur pak më i lartë se vlerësimet e tregut.

Pritshmëria e tregut për shifrën ishte të tregonte një rritje prej 3.6% nga viti në vit.

Indeksi i çmimeve të konsumit (CPI), i cili mat ndryshimet në çmimet e mallrave dhe shërbimeve nga këndvështrimi i konsumatorit, tregoi një rritje vjetore prej 3.7% në muajin gusht.

Shifra, megjithatë, është ende një rënie e mprehtë nga fitimi vjetor prej 9.1% i qershorit të kaluar – më i madhi që nga nëntori 1981.

Në baza mujore, CPI u rrit me 0.4% në shtator nga muaji i mëparshëm, duke ardhur gjithashtu pak më i lartë se pritjet e tregut prej 0.3% dhe pas një rritjeje prej 0.6% në gusht.

“Indeksi i strehimit ishte kontribuuesi më i madh në rritjen mujore të të gjithë artikujve, duke përbërë mbi gjysmën e rritjes”, thuhet në një deklaratë të Departamentit të Punës. "Një rritje e indeksit të benzinës ishte gjithashtu një kontribuues i madh në rritjen mujore të të gjithë artikujve."

CPI bazë, e cila përjashton çmimet e paqëndrueshme të ushqimeve dhe energjisë, fitoi 0.3% në shtator nga muaji i kaluar, duke ardhur në përputhje me pritjet e tregut, pas rritjes me 0.3% në gusht.

Çdo vit, CPI bazë u rrit me 4.1% në shtator, gjithashtu në përputhje me vlerësimet e tregut, pas një fitimi prej 4.3% nga viti në vit në gusht.

“Indeksi i energjisë u ul me 0.5 për qind për 12 muajt që përfundojnë në shtator dhe indeksi i ushqimit u rrit me 3.7 për qind gjatë vitit të kaluar”, thuhet në deklaratë./AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024