Historiku i Oktoberfest
Lajme
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Më 12 tetor të vitit 1810, zhvillohet për herë të parë Oktoberfest ku mbreti bavarez fton qytetarët e Munihut në dasmën e djalit të tij, Princ Ludwig me Princeshën Therese von Sachsen të Hildburghausenit.

Sipas Oktoberfest.de, çdo vit miliona njerëz tërhiqen nga festivali i Oktoberfest. Nuk është e vështirë të kuptosh pse kaq shumë njerëz marrin pjesë në Oktoberfest, i cili është sinonim i argëtimit, ushqimit, muzikës dhe, natyrisht, birrës. Por shansi për t'u përfshirë në atë që mund të karakterizohet më së miri si histori e gjallë është padyshim pjesë e apelit të Oktoberfest gjithashtu.

Ndryshe, Oktoberfest imitohet çdo vit dhe zgjat 16 ditë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024