Zvicra kthen dhjetëra artefakte të lashta në Turqi
Video
Lexohet për: 3 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Zvicra ktheu të mërkurën 37 artefakte antike të kontrabanduara në vendin e tyre, Turqi.

Një ceremoni për kthimin e tyre u mbajt në Ambasadën turke në Bernë, ku morën pjesë zyrtarë zviceranë.

Artefaktet ishin kryesisht objekte bronzi nga mbretëria e Urartu, e cila sundonte tokat me qendër në Turqinë e sotme lindore midis shekujve 9 dhe 7 para Krishtit.

Një idhull 6000-vjeçar i tipit Kusura është më i vjetri ndër 37 artefaktet.

"Turqia ka qenë një nga viktimat më të mëdha të trafikimit të paligjshëm të pasurive kulturore për shkak të rezervës së saj të pasur arkeologjike dhe afërsisë gjeografike me Evropën," tha ambasadorja e Turqisë në Bernë Emine Ece Ozbayoglu Acarsoy në fjalimin e saj në këtë ngjarje.

Duke nënvizuar përpjekjet e autoriteteve turke për të rikuperuar artefaktet, Ozbayoglu Acarsoy tha se gjithsej 12.039 ishin kthyer deri më tani.

Megjithëse një treg i antikave nuk ekziston në Turqi, ajo tha se Ankaraja kishte treguar vullnet të mirë duke kthyer 94 prona kulturore në vendet e tyre të origjinës, duke përfshirë Irakun, Kinën, Kazakistanin dhe Egjiptin.

Ajo vuri në dukje se Turqia nënshkroi marrëveshje dypalëshe për të parandaluar transferimin, importin dhe riatdhesimin e paligjshëm të pronave kulturore me 12 vende, duke përfshirë me Zvicrën më 15 nëntor të vitit të kaluar.

"Ne jemi jashtëzakonisht të kënaqur që krijojmë një partneritet të frytshëm me Zvicrën, një nga tregjet më të mëdha të arteve dhe antikave në botë, në luftën kundër trafikimit të paligjshëm të pasurive kulturore," tha ambasadorja.

"Marrëveshja dypalëshe e nënshkruar vitin e kaluar vendos themelet për një bashkëpunim afatgjatë midis institucioneve kulturore të vendeve përkatëse. Që nga hyrja në fuqi e marrëveshjes në fjalë, bashkëpunimi midis Turqisë dhe Zvicrës është zhvilluar përmes hapave konkretë të ndërmarrë nga të dy vendet," shtoi ajo, e bindur se ky bashkëpunim "do të thellohet në të ardhmen".

Duke shprehur mirënjohjen për zyrtaren zvicerane Fabienne Baraga dhe ekipin e saj për punën dhe bashkëpunimin me zyrtarët turq gjatë procesit të riatdhesimit, ajo tha: "Është vërtet e mahnitshme të jesh pjesë e kësaj dite historike".

"Sot, ne jemi dëshmitarë të kthimit përfundimtar të këtyre artefakteve në tokat që u përkasin. Jam i sigurt se vizitorët e muzeut do të vlerësojnë historinë e tyre të kthimit, si dhe veçoritë e tyre arkeologjike, historike dhe estetike," shtoi Ozbayoglu Acarsoy.

Baraga, e cila drejton një organ të specializuar për transferimin ndërkombëtar të pronës kulturore në Zyrën Federale të Kulturës Zvicerane, vuri në dukje nga ana e saj se Zvicra dhe Turqia ndanë një angazhim për të mbrojtur trashëgiminë kulturore.

Plaçkitja dhe trafikimi i paligjshëm i objekteve kulturore shkaktojnë humbje të konsiderueshme për studimet arkeologjike dhe historike të vendeve të origjinës, theksoi ajo.

“Është një kënaqësi e jashtëzakonshme për mua të shoh se ky partneritet tashmë po jep fryte vetëm pak muaj pasi ka ardhur në jetë”, tha ajo duke iu referuar marrëveshjes.

"Kthimi i sotëm është dëshmi e cilësisë së bashkëpunimit tonë. Jam shumë e nderuar që i kthej këto objekte kulturore në vendin e origjinës," shtoi ajo.

Artefaktet do të kthehen në Turqi me një aeroplan mallrash të Turkish Airlines të enjten./AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024