​“Orpheus” fiton çmimin për shfaqjen më të mirë në Festivalin e Shkupit
Ballkani
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Shfaqja “Orpheus” e Teatrit Kombëtar “Ivan Vazov”, e regjisorit slloven me famë botërore, Jernej Lorenzi, ka fituar çmimin për shfaqjen më të mirë të “Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit Skupi” në Shkup, njofton Teatri Kombëtar.

Festivali, i cili filloi më 5 tetor dhe u mbajt nën moton "Shkëlqe në teatër", prezantoi prodhime teatrore nga Kosova, Turqia, Franca, Bosnja dhe Hercegovina dhe Bullgaria, si dhe një shfaqje me regji të Tea Begovska nga Maqedonia e Veriut.

Në shfaqjen “Orpheus” luajnë aktorët Vladimir Penev, Valentin Ganev, Deyan Donkov, Stelian Radev, Nenço Kostov, Darin Angelov, Alexandra Vassileva, Gergana Zmiycharova, Bilyana Petrinska, Radena Valkanova, Eva Danailova, Nadia Keranova, Zhoreta Nikolova dhe Dimitar Nikolov.

Produksioni është shkruar nga Matic Starina, kompozitor është Branko Rozman, koreograf është Gregor Lustek, dhe kostumografe Belinda Raduloviv.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024