Inflacioni i prodhimit vjetor në SHBA u rrit me 2.2% në shtator, rritja më e madhe që nga prilli
Biznes
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Inflacioni i prodhimit vjetor në SHBA u rrit me 2.2% në shtator, duke shënuar rritjen më të madhe nga viti në vit që nga prilli i këtij viti, sipas shifrave zyrtare të publikuara të mërkurën.

Indeksi i çmimeve të prodhimit (PPI), i cili mat ndryshimet në çmimin e mallrave dhe shërbimeve nga këndvështrimi i prodhuesit, erdhi shumë më i lartë se vlerësimet e tregut për një rritje prej 1.6%.

Rritja vjetore në muajin gusht u rishikua në 2%, nga 1.6%, sipas shifrave.

Në baza mujore, PPI pati një fitim prej 0.5% në shtator, duke ardhur gjithashtu më i lartë se pritjet për një rritje prej 0.3%.

Shifra mujore për muajin gusht ka mbetur e pandryshuar me një rritje prej 0.7%.

"Indeksi për mallrat e kërkesës përfundimtare u rrit me 0.9 për qind në shtator, rritja e tretë radhazi," tha Departamenti i Punës në një deklaratë.

Indeksi për shërbimet e kërkesës përfundimtare u avancua me 0.3 për qind në shtator, pas një rritjeje prej 0.2 për qind në gusht.

Çmimet bazë të prodhimit, të cilat përjashtojnë ushqimin, energjinë dhe tregtinë, u rritën me 0.2% në shtator pas rritjes me 0.2% në muajin më parë.

PPI bazë në shtator u rrit me 2.8% me bazë vjetore, pas një rritjeje prej 2.9% në gusht./AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024