​Gazetarja australiane Cheng Lei u lirua nga Kina pas tri vjetësh burgim
Lajme
Lexohet për: 2 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Prezantuesja e televizionit australian, Cheng Lei, është liruar nga Kina, njoftoi të mërkurën kryeministri i Australisë Anthony Albanese, më shumë se tre vjet kane kaluar pasi ajo u arrestua për akuzat për spiunazh.

“Ne jemi të kënaqur të konfirmojmë se shtetasja australiane zonja Cheng Lei ka mbërritur e sigurt në shtëpi në Australi dhe është ribashkuar me familjen e saj”, tha Albanese në një deklaratë, shkruan CNN, transmeton KosovaPress.

“Kthimi i saj do të mirëpritet ngrohtësisht jo vetëm nga familja dhe miqtë e saj, por nga të gjithë Australianët”, thuhet në deklaratë.

Cheng, një ish prezantuese biznesi për transmetuesin shtetëror të Kinës CGTN dhe nënë e dy fëmijëve, u akuzua për shpërndarje të paligjshme të sekreteve shtetërore jashtë shtetit, një akuzë që mbart një dënim të mundshëm nga pesë vjet deri në burgim të përjetshëm.

Cheng ishte nisur për në punë mëngjesin e 13 gushtit 2020, kur ajo u mor nga Ministria e Sigurimit të Shtetit të Kinës, sipas partnerit të saj Nick Coyle.

Pekini nuk zbuloi detaje të akuzave kundër Cheng dhe gjykata kineze vonoi disa herë dhënien e një vendimi.

Lirimi i saj pason përfundimin e procesit ligjor në Kinë, sipas deklaratës australiane.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024