Portugali: 80 shtetas në fluturimin e parë të riatdhesimit nga Izraeli në Qipro
Bota
Lexohet për: 4 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Një grup i parë prej 80 personash, nga pothuajse 200 që u thanë autoriteteve portugeze se donin të largoheshin nga Izraeli, tani janë në Larnaka, Qipro, njoftoi sot Ministria e Punëve të Jashtme në një deklaratë.

“Operacioni portugez i riatdhesimit tani është duke u zhvilluar, me aeroplanin C-130 të Forcave Ajrore Portugeze që ka transportuar rreth 80 persona nga Tel Avivi në Larnaka”, tha Ministria e Punëve të Jashtme në një njoftim për shtyp.

Duke marrë parasysh lejet e autoriteteve izraelite mbi fluturimin, "fluturimi tjetër C-130 mund të bëhet sonte, duke transportuar një grup të ri portugezësh në qytetin qipriot", shtoi shërbimi diplomatik portugez.

Më pas, një fluturim TAP nga shteti portugez, do të niset nga Larnaka këtë mbrëmje për në Portugali dhe pritet të mbërrijë në Lisbonë këtë të mërkurë, tha ministria e drejtuar nga Joao Gomes Cravinho.

Ministria e Punëve të Jashtme paralajmëroi gjithashtu në deklaratën se "kushtet komplekse të funksionimit në territorin izraelit mund të kërkojnë ndryshime në planet e fluturimit", të cilat po u komunikohen në mënyrë të përhershme qytetarëve të sinjalizuar për këtë mision, i cili po funksionalizohet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Ministrisë së Mbrojtjes.

Ministri i Jashtëm i Portugalisë tha të hënën se rreth 190 portugezë kishin shprehur synimin e tyre për t'u larguar nga Izraeli dhe ishin të përgatitur të përdornin fluturimet e riatdhesimit të organizuara nga qeveria duke përdorur një aeroplan të Forcave Ajrore Portugeze (FAP).

Duke folur për RTP, Joao Gomes Cravinho shpjegoi se këto fluturime riatdhesimi do të zhvillohen midis Tel Avivit dhe Qipros (Larnaka), duke përdorur një avion FAP C-130.

Më pas, një fluturim TAP nga shteti portugez, do t'i sjellë këta shtetas nga Qipro në Lisbonë.

Lidhur me ekzistencën e shtetasve portugezë apo pasardhësve portugezë në mesin e të vdekurve apo pengjeve të marra nga Hamasi, i cili nisi një ofensivë të paprecedentë kundër Izraelit të shtunën, kreu i diplomacisë portugeze tha të hënën se nuk kishte asnjë konfirmim zyrtar.

"Po qarkullojnë informacione që ne nuk mund t'i konfirmojmë. Autoritetet izraelite nuk mund të konfirmojnë një grua portugeze në këto rrethana. Për sa kohë që ne nuk e kemi atë informacion, nuk mund të themi më", theksoi ai.

Cravinho tha gjithashtu se ai nuk kishte informacion për njerëzit që kishin vështirësi të kontaktonin me ambasadën për të hyrë në fluturimet e riatdhesimit.

"Ambasada është e mbyllur me udhëzime të ministrisë për arsye sigurie. Kontakti bëhet përmes Zyrës së Urgjencës Konsullore," shtoi ai.

Ministria e Punëve të Jashtme kishte thënë më herët se “është përforcuar shërbimi në Entin Konsullor të Emergjencave”, duke theksuar se “kontaktet duhet të bëhen vetëm në këta numra - +351217929714 / +351961706472 (telefonata të rregullta) ose përmes emailit [email protected]".

Ministri tha gjithashtu se janë 3.000 portugezë të regjistruar në Izrael, "shumica dërmuese e të cilëve jetojnë atje, kanë shtetësi të dyfishtë dhe nuk kanë treguar ndonjë interes" për të udhëtuar në Portugali.

Grupi islamik Hamas nisi një sulm të befasishëm në territorin izraelit të shtunën nën emrin e Operacionit "Stuhia al-Aksa", me lëshimin e mijëra raketave dhe inkursionin e milicëve të armatosur nga toka, deti dhe ajri.

Në përgjigje të sulmit të befasishëm, Izraeli bombardoi disa instalime të Hamasit në Rripin e Gazës nga ajri në një operacion të quajtur "Shpata të Hekurta".

Konflikti i armatosur ka shkaktuar qindra të vdekur nga të dyja palët dhe mijëra të plagosur. /Lusa

200 shtetas italianë të bllokuar në Izrael kthehen në shtëpi - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024