200 shtetas italianë të bllokuar në Izrael kthehen në shtëpi
Bota
Lexohet për: 2 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Dyqind shtetas italianë të bllokuar në Izrael u kthyen në shtëpi të martën herët në mes të përleshjeve të ashpra në vendin e Lindjes së Mesme.

Grupi i parë i njerëzve mbërriti në Itali herët të martën nëpërmjet dy avionëve ushtarakë, tha ministri i Jashtëm italian Antonio Tajani në X.

Shtetasit izraelitë u dërguan në bazën ajrore Practica di Mare në Romë me fluturime evakuimi të koordinuara nga Ministria e Jashtme dhe përdorën avionë transportues të Forcave Ajrore Italiane.

Vendi planifikoi të kryente dy fluturime të tjera për të evakuuar qytetarët e tij të cilët janë bllokuar mes përleshjeve të rënda midis forcave izraelite dhe grupit palestinez Hamas.

“Në ditët në vijim, 500 italianë të tjerë do të kthehen në Itali me fluturime private dhe ushtarake”, tha Tajani në parlament, pa dhënë asnjë informacion për vendndodhjen e çiftit italian dhe izraelit.

Çifti mund të ishte marrë peng, tha ai.

Ndërkohë, kryeministrja Giorgia Meloni vizitoi Sinagogën e Madhe në kryeqytetin Romë për të treguar solidaritetin e saj me Izraelin.

Grupi palestinez Hamasi nisi Operacionin Al-Aksa Flood kundër Izraelit herët të shtunën, duke lëshuar një breshëri raketash dhe duke u infiltruar në Izrael nga toka, ajri dhe deti.

Ai tha se sulmi i befasishëm ishte në përgjigje të sulmit ndaj Xhamisë Al-Aksa në Jerusalemin Lindor të pushtuar dhe rritjes së dhunës së kolonëve kundër palestinezëve.

Si hakmarrje, ushtria izraelite nisi operacionin Shpatat e Hekurt kundër Hamasit në Rripin e Gazës.

Numri i palestinezëve të vrarë nga forcat izraelite në Gaza është rritur në 830, duke përfshirë të paktën 143 fëmijë dhe 105 gra, tha Ministria e Shëndetësisë me bazë në Gaza të martën herët. Ai tha se numri i të plagosurve është rritur në 4.250.

Më shumë se 1000 izraelitë janë vrarë, sipas të përditshmes izraelite Haaretz./AA

A duhet të testohen mësimdhënësit?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
171
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024