Krasniqi: Në Kosovë trajneri kryen edhe punën e psikologut
Sport
Lexohet për: 2 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Në zhvillimin e sportistëve por edhe në cilësinë e sportit, shëndeti mental konsiderohet të jetë tejet i rëndësishëm dhe jetik për secilin atletë që merret me fushën e sportit.

Kështu u tha me rastin e ditës ndërkombëtarë të Shëndetit mental në sport, ku Komiteti Olimpik i Kosovës ka organizuar seminarin “Shëndeti mental në sport” i cili ju dedikohet trajnerëve aktiv në Kosovë.

Niveli i cilësisë së shëndetit mendor në sport u tha se është një element kyç dhe i domosdoshëm i karrierës sportive të çdo sportisti. Shëndeti mendor ndikon jo vetëm në performancën e sportistit, por edhe në jetën e tij të përditshme dhe në mirëqenien e përgjithshme.

Presidenti i KOK ut, Ismet Krasniqi, me këtë rast deklaroi se krahas performancës,  shëndeti mental ka ndikim të drejtëpërdrejtë edhe në mirëqenien dhe jetën e përditshme të çdo sportisti.

Për këtë temë dhe raste të ndryshme që lidhen me këtë temë do të ligjërojë psikologia e sportit Sllovenia, Andreja Holsedl.

Në këtë seminar një ditor po marrin pjesë 40 trajnerë nga federata dhe sporte të ndryshme vendore.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
502
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024