Shënohet Dita Botërore e Shëndetit Mendor në Kosovë
Shëndetësi
Lexohet për: 2 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Me rastin e Ditës Botërore të Shëndetit Mendor, Shoqata e Psikologëve të Kosovës dhe Shoqata e Psikologëve të Shqipërisë kanë organizuar kongresin ndërkombëtar me temën “Shëndeti mendor, sfidat dhe e ardhmja”

Në edicionin e pestë në këtë Kongres, ku po marrin pjesë mbi 250 pjesëmarrës të pranishëm e mbi 200 të tjerë online është bërë thirrje institucioneve përkatëse që të punohet më shumë mbi shëndetin mendor.

Qëllimi i këtij kongresi ishte që të bëhet më shumë sa i përket kësaj teme.

Kryetari i Shoqatës së Psikologëve të Kosovës & Shoqata e Psikologëve të Shqipërisë, Ilir Havolli tha se për gjashtë vjet të themelimit të këtyre shoqatave janë munduar t’i ndihmojnë çdoherë ata që kanë nevojë.

“Çdo ditë e më tepër po vërtetohet se shëndeti mendor është fundamental i shëndetit fizik. Duhet që popullatën ta vetëdijesojm çdo ditë e më tepër për rëndësinë e shëndetit mendor. Hapi kryesor do të ishte reformat dhe rritja e numrit të psikologëve dhe profesionistëve shëndetësorë”, tha Havolli.

Ndërsa, profesori dhe neuropsikiatri në vend, Ferid Agani është shprehur i lumtur me numrin e madh të psikologëve për të ofruar ndihmë rreth shëndetit mendor.

Edhe Nexhmije Gori, Kryetare e Odës së Infermierëve të Kosovës konsideron se duhet më shumë bashkëpunim në këtë drejtim.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
497
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024