​SHBA, Britania e Madhe dhe aleatët dënojnë sulmin e Hamasit, mbështesin Izraelin
Bota
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Udhëheqësit e SHBA-së, Britanisë së Madhe, Gjermanisë, Francës dhe Italisë lëshuan një deklaratë të përbashkët të hënën duke dënuar sulmin e grupit palestinez Hamas ndaj Izraelit dhe shprehën mbështetjen e tyre për Tel Avivin.

"Sot, ne...shprehim mbështetjen tonë të palëkundur dhe të bashkuar për Shtetin e Izraelit dhe dënimin tonë pa mëdyshje të Hamasit dhe akteve të tij të tmerrshme të terrorizmit," thanë ata, shkruan AA, transmeton KosovaPress.

"Ne e bëjmë të qartë se veprimet terroriste të Hamasit nuk kanë asnjë justifikim, nuk kanë legjitimitet dhe duhet të dënohen universalisht. Nuk ka asnjë justifikim për terrorizmin. Ditët e fundit, bota ka parë me tmerr se si terroristët e Hamasit masakruan familjet në shtëpitë e tyre. masakruan mbi 200 të rinj që shijonin një festival muzikor dhe rrëmbyen gra të moshuara, fëmijë dhe familje të tëra, të cilët tani po mbahen si pengje”, thuhet në deklaratë.

Udhëheqësit përsëritën gjithashtu mbështetjen e tyre për Izraelin në përpjekjet e tij për të mbrojtur veten.

“Ne theksojmë më tej se ky nuk është një moment që asnjë palë armiqësore ndaj Izraelit të shfrytëzojë këto sulme për të përfituar.

"Të gjithë ne njohim aspiratat legjitime të popullit palestinez dhe mbështesim masa të barabarta drejtësie dhe lirie për izraelitët dhe palestinezët. Por mos bëni gabim: Hamasi nuk përfaqëson ato aspirata dhe nuk ofron asgjë për popullin palestinez përveç më shumë terror dhe gjakderdhje”, thuhet në deklaratë.

"Gjatë ditëve në vijim, ne do të mbetemi të bashkuar dhe të koordinuar, së bashku si aleatë dhe si miq të përbashkët të Izraelit, për të siguruar që Izraeli të jetë në gjendje të mbrojë veten dhe përfundimisht të vendosë kushtet për një rajon paqësor dhe të integruar të Lindjes së Mesme", thuhet në deklaratë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024