Aksidenti tragjik në Itali, në mesin e të vdekurve edhe një foshnjë
Lajme
Lexohet për: 2 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Departamenti i Komunës së Venecias ka konfirmuar se 21 persona kanë vdekur pasi një autobus u rrëzua nga një mbikalim mbi një linjë hekurudhore midis rretheve Mestre dhe Marghera të martën.

Autobusi me energji metani shpërtheu në flakë pasi ra nga mbi 10 metra lartësi nga mbikalimi.

Paolo Rosi, koordinatori i njësisë së shërbimit të urgjencës Suem 118 Veneto, tha për ANSA se një foshnjë, një fëmijë 12-vjeçar dhe një vajzë adoleshente ishin në mesin e viktimave, transmeton KosovaPress.

Ai tha se katër nga të lënduarit janë në kujdes intensiv.

Ata janë të gjithë të moshës nga 20 deri në 30 vjeç, thanë burimet.

Tre prej tyre janë në spitalin dell'Angelo të Mestre dhe një është në spital në qytetin e afërt Dolo, thanë burimet.

Shtatë nga të vdekurit janë identifikuar.

Është gjithashtu një grua austriake që mendohet se është nënë e dy vajzave të moshës tre dhe 13 vjeç, të cilat ndodhen në spitalin e Treviso-s, të cilat raportohet se nuk janë në rrezik për jetën.

Kryeministrja Giorgia Meloni shprehu "ngushëllimet e saj më të thella" dhe tha se ndjen dhimbje për viktimat, familjet dhe miqtë e tyre.

Autobusi po udhëtonte nga qendra e Venecias për në një vend kampingu.

Ekipet e shpëtimit thanë se ishte "tragjedi e të rinjve".

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, Oleg Nikolenko ka thënë se pesë nga personat e vrarë në aksident ishin shtetas ukrainas, raportoi Rbc-UKraine.

Nikolenko tha se tre nga të plagosurit ishin gjithashtu ukrainas.

Burimi tha se të paktën një gjerman ishte mes të vdekurve, si dhe shoferi italian.

Prokurorët e Venecias kanë hapur një hetim për të përcaktuar se çfarë ka ndodhur.

Kolegët e shoferit thanë se ai ishte një profesionist me përvojë.

Një hipotezë është se ai mund të ketë pasur një kthesë të keqe ndërsa ishte në timon.

Mbetjet e autobusit janë nxjerrë nga vendi i aksidentit gjatë natës dhe janë dërguar në një depo. (ANSA).

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024