Viola von Cramon: BE-ja duhet të 'rivlerësojë' strategjinë për Kosovën dhe Serbinë
Lajme
Lexohet për: 2 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Shkëmbimi i zjarrit vdekjeprurës në Kosovën veriore më 24 shtator dhe paralajmërimi i Uashingtonit javën e kaluar për një grumbullim “të paprecedentë” të trupave serbe pranë kufirit me Kosovën kanë ngritur frikën për stabilitetin e rajonit.

Dhe ndërsa zyrtarët ushtarakë serbë thanë dje se Beogradi ka zvogëluar numrin e trupave në kufi, shqetësimet vazhdojnë në kryeqytetet perëndimore.

"Jam thellësisht e shqetësuar për sulmin e fundit në Banjska dhe pasojat e mundshme përshkallëzuese që mund të ketë prodhuar" tha Viola von Cramon-Taubadel, anëtare e Parlamentit Evropian.

Von Cramon-Taubadel, e cila është raportuesja e parlamentit për Kosovën, tha për The Guardian në një email sot se “kemi qenë dëshmitarë të përkeqësimit dhe përfundimisht ngërçit në dialogun ndërmjet Serbisë dhe Kosovës”.

Një politikan i lartë serb i Kosovës, Milan Radoiçiq, kishte pranuar se ishte përfshirë në përleshjen me armë muajin e kaluar.

“Ne duhet të dimë në çfarë mase dhe me ndihmën e kujt e ka kryer sulmin, duke pasur parasysh sasinë e municioneve dhe automjeteve të blinduara”, tha Von Cramon-Taubadel.

Dhe, tha ajo, duhej të kishte një rishikim të qasjes së Brukselit.

“BE-ja tani duhet të rivlerësojë strategjinë e saj të përgjithshme ndaj bisedimeve Serbi-Kosovë dhe rajonit të Ballkanit Perëndimor në përgjithësi,” tha ajo.

“Qasja aktuale, e cila fokusohet në stabilitetin ekonomik dhe politik, çoi në sulmin në Banjska. Në vend të kësaj, duhet të kemi prioritet gjërat kryesore - sundimin e ligjit dhe demokracinë, dhe të angazhohemi më shumë me zërat përparimtarë nga i gjithë rajoni, "tha parlamentarja.

“Më në fund, ne kemi nevojë për një përforcim të menjëhershëm të KFOR-it dhe EUFOR-it – asgjë nuk frenon më mirë se prania e trupave të fuqishme të NATO-s në terren”, shtoi ajo./ The Guardian/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024