Qeveria dënon sulmin ndaj familjes shqiptare në Medvegjë
Lajme
Lexohet për: 1 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Qeveria e Kosovës ka dënuar sulmin ndaj familjes shqiptare në Medvegjë. Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi ka thënë se kjo është shqetësuese dhe e papranueshme.

Ai ka shkruar se Serbia duhet të përmbahet nga aktet e dhunës ndaj shqiptarëve në Luginën e Preshevës.

“Qeveria dënon ashpër aktet e vandalizmit dhe frikësimit ndaj familjes Muharremi në Medvegjë. Është shqetësuese dhe e papranueshme. Me sa duket për Vuçiqin çdo ditë pa ndonjë incident është një ditë e humbur. Serbia duhet të përmbahet nga aktet e dhunës ndaj shqiptarëve në Luginën e Preshevës”, ka shkruar Bislimi.

https://twitter.com/BislimiBesnik/status/1708883717840687314

Disa persona kanë kryer akte vandalizmi duke hedhur gurë e mjete të rënda në drejtim të shtëpisë së Ruhan Muharremit në Medvegjë.

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi ka kërkuar që autoritet e sigurisë të ndërhyjnë për të ruajtur rendin dhe qetësinë, si dhe për të siguruar që qytetarët shqiptarë në Medvegjë të mos i ekspozohen abuzimeve.

Si e vlerësoni punën e Arbërie Nagavci në krye të Ministrisë së Arsimit?
Shumë të mirë
Mirë
Dobët
Shumë të dobët
Voto
9
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024