Kurti: Serbia e kuptoi që bandat terroriste s’kanë asnjë shans me policinë tonë
Lajme
Lexohet për: 3 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se pret nga bashkësia ndërkombëtare që t’i bëjë presion Serbisë që të dorëzojë terroristët që kanë ikur pas sulmit terrorist të 24 shtatorit ndaj Policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit.

Në një intervistë për një medium boshnjak, Hayat TV, Kurti ka përsëritur se shteti serb qëndron prapa këtij sulmi, dhe për këtë siç ka thënë ai, veç tjerash, dëshmon edhe fakti që Serbia ka shpallur ditë zie për vdekjen e tre terroristëve.

Ai ka thënë se e diela e 24 shtatorit dëshmoi se organizatat terroriste dhe bandat e tilla kriminale nuk kanë asnjë shans me Policinë e Kosovës, transmeton KosovaPress.

“Kjo do të thotë se pas tyre qëndron Serbia dhe mbi ta, Beogradi zyrtar ka dhënë urdhrin për të sulmuar Kosovën, por mendoj se tani e kanë kuptuar se organizatat dhe bandat e tilla terroriste nuk kanë asnjë shans me policinë tonë. Mos harroni se këta nuk janë banda kontrabandistësh, as qytetarë të thjeshtë që kanë rrokur armët, janë forca paramilitare profesionale, kush e di ku kanë luftuar më parë, dhe tani kanë ardhur të luftojnë në Kosovë”, ka thënë ai.

Kreu i ekzekutivit kosovar tha se terroristët, të gjithë ata që ishin në Banjskë kishin nënshtetësi serbe.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Ai tha se presin nga bashkësia ndërkombëtare që të bëjë presion bi Serbinë në mënyrë që terroristët t’i dorëzojë para autoriteteve të Kosovës.

I pyetur nëse Rusia mund të jetë e përfshirë në sulmin e 24 shtatorit ku mbet i vrarë rreshteri policor Afrim Bunjaku, Kurti tha se edhe mund të ndodhë. Kjo pasi siç tha ai, një ditë pas sulmit, Vuçiq u takua pikërisht me ambasadorin rus në Beograd.

Ai ka mohuar të ketë marrë ndonjë kërkesë për ekstradimin e terroristëve të arrestuar, duke thënë se askush nuk mund ta kërkojë një gjë të tillë.

https://kosovapress.com/admin/vritet-nje-polic-ne-veri-plagoset-nje-tjeter/

Në fund, Kurti ka përsëritur se reaguesja e parë në Kosovë ëhstë Policia e Kosovës, pastaj EULEX-i e më pas KFOR-i. Sipas tij, kjo formulë nuk duhet ndryshuar.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024