​Kurti takon kryetarët e komunave, iu premton investime dhe rritje të grantit të përgjithshëm
Lajme
Lexohet për: 2 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrat e linjës është takuar të hënën me kryetarët e komunave të Kosovës.

Kreu qeveritar iu premtoi kryetarëve se në vitin e ardhshëm granti i përgjithshëm për komunat do të jetë rreth 250 milionë euro, i cili sipas tij është vlerë rekorde si asnjëherë më parë.

"Granti i përgjithshëm për komunat në vitin e ardhshëm është 284.7 milionë euro", tha ai.

Gjatë takimit të Kurtit me nivelin lokal u mbajt edhe një minutë heshtje në nderim të rreshterit policor, Afrim Bunjaku, i cili u vra më 24 shtator gjatë sulmit terrorist në Banjskë të Zveçanit.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Kryeministri Kurti përmendi edhe organizimin e lojërave mesdhetare “Prishtina 2030”, ku tha se komunat do të përfitojnë shumë investime

Në anën tjetër, kritik karshi ekzekutivit u shpreh kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Agim Aliu.

Aliu i cili është edhe kryetar i Komunës së Ferizajt, tha se qeveria duhet të ndryshojë qasjen komunikuese ndaj nivelit lokal.

https://kosovapress.com/admin/granti-per-komunat-ne-vitin-e-ardhem-eshte-284-7-milione-euro/

Ai paraqiti disa kërkesa ndaj qeverisë, ku përfshihen investimet kapitale në komuna, kthimi i pronave nga AKP-ja.

Pas adresimit të Kurtit dhe Aliut mbledhja ka qenë e mbyllur për media.

Si e vlerësoni punën e Liburn Aliut në krye të Ministrisë së Infrastrukturës?
Shumë të mirë
Mirë
Dobët
Shumë të dobët
Voto
68
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024