Kurti: Për nëntë muaj 332 raste me kancer të gjirit, zbulimi i hershëm shpëton jetë
Shëndetësi
Lexohet për: 2 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se zbulimi i hershëm i kancerit të gjirit është parakusht për të shpëtuar jetën.

Kurti në lansimin e fushatës Ndërgjegjësuese për Kancerin e Gjirit, me moton: “Zbulimi i hershëm, shpëton jetë”, ka bërë thirrje të gjitha vajzave dhe grave që të kujdesen për veten, duke u kontrolluar edhe kur mos të kenë nevojë.

Ai tha se të gjitha gratë që po luftojnë me këtë sëmundje nuk janë vetëm, porse do e kenë gjithmonë mbështetjen e Qeverisë.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, tha se është investuar në aparaturën që mundësojnë zbulimin dhe trajtimin e sëmundjeve malinje. Ai shtoi se do të ndërmarrin të gjitha veprimet e nevojshme për të siguruar qasje sa më të lehtë në shërbimet shëndetësore.

Vitia tha se edukimi i grave dhe komuniteteve rreth faktorëve të rrezikut dhe ndryshimeve të zakonshme të gjirit është kyç për parandalimin e kancerit të gjirit.

Në anën tjetër, Nafije Latifi, drejtoreshë e “Jeta Vita”, konsideron se gratë e operuara nga kanceri i gjirit duhet të kenë më shumë përkrahje nga institucionet.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim.

Ndërkohë, është bërë edhe lansimini aktiviteteve të ndryshme për muajin e ndërgjegjësimit kundër kancerit të gjirit./E.Krasniqi/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024