Kurti: Sulmi terrorist ishte plan për aneksimin e veriut të Kosovës
Lajme
Lexohet për: 1 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka theksuar se bazuar në gjetjet e Policisë së Kosovës, sulmi terrorist serb në Banjskë më 24 shtator ishte pjesë e planit për aneksimin e veriut.

Kryeministri Kurti ka shkruar në platformën “X” se sulmi terrorist ishte koordinuar në 37 pozicione të ndryshme, për siç thekson ai krijimin e mundësisë për furnizim me armë dhe trupa, raporton KosovaPress.

“Bazuar në dokumentacionin e konfiskuar, Policia e Kosovës ka konfirmuar se sulmi terrorist ishte pjesë e një plani më të madh për të aneksuar veriun e Kosovës përmes një sulmi të koordinuar në 37 pozicione të ndryshme. Krijimi i një korridori për në Serbi do të vinte më pas, për të mundësuar furnizimin me armë dhe trupa”, ka shkruar Kurti.

https://kosovapress.com/admin/svecla-dhe-hoxha-prezantojne-deshmi-se-grupi-terrorist-u-stervit-ne-serbi/
https://kosovapress.com/admin/svecla-sulmi-terrorist-kishte-vetem-nje-qellim-ankesimin-e-veriut-te-kosoves/
https://kosovapress.com/admin/publikohet-momenti-i-vrasjes-se-rreshterit-afrim-bunjaku-video/
Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,512
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024