Erdogan: Terroristët nuk do të arrijnë kurrë të shkatërrojnë paqen në Turqi
Bota
Lexohet për: 2 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Terroristët që përpiqen të shkatërrojnë paqen dhe sigurinë në Turqi nuk do të kenë kurrë sukses, tha të dielën presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

Deklaratat e Erdoganit erdhën pasi dy oficerë policie u plagosën kur një nga dy terroristët hodhi në erë veten para Drejtorisë së Përgjithshme të Sigurisë në kryeqytetin turk të Ankarasë në mëngjes.

Në fjalën e tij të hapjes për vitin e ri legjislativ të Parlamentit, Erdogan tha se akti i sotëm terrorist, në të cilin u neutralizuan dy kriminelë falë ndërhyrjes në kohë të policisë, ishte një “valë e fundit e terrorizmit”.

Ai shtoi se barra e futjes së moralit te grupet terroriste me kalkulime politike do të jetë shumë e rëndë.

Dy policë kanë pësuar lëndime të lehta kur njëri nga dy terroristët hodhi veten në erë përpara Departamentit të Sigurisë së Përgjithshme, ndërsa terroristi tjetër u “neutralizua” nga forcat e sigurisë në hyrje.

Policët e plagosur janë ende duke u trajtuar dhe lëndimet e tyre janë jashtë rrezikut për jetën, sipas ministrit të brendshëm turk.

Zyra e Kryeprokurorit Publik të Ankarasë nisi një hetim për sulmin terrorist.

Në lidhje me sulmin, Gjykata Penale e Paqes e Ankarasë ka lëshuar një ndalim të hyrjes dhe publikimit në media./AA/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024