Media amerikane: Riviera Shqiptare, perla e fshehur e Evropës
Turizem
Lexohet për: 5 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Unë e kam parë Tokën në shumë kënde të saj më të mira dhe kam eksploruar disa nga plazhet me rërë të saj të pacenuara. Kam udhëtuar nga plazhi i Kretes në Santorini në qytetin e vjetër të Dubrovnikut në Adriatik. Asgjë nga këto nuk më përgatiti për bukurinë e madhe të Rivierës Shqiptare, shkruan Danielle Owen në një artikull të botuar në revistën e përditshme amerikane me qendër në Nju Jork, “Thrillist”.

Shqipëria është pak më e madhe se Maryland dhe mund të ekslporohet nga kryeqyteti i modës i Tiranës deri në Alpet Shqiptare, shtigjet e të cilit rivalizojnë Zvicrën dhe Zelandën e Re.

Por, zemra e vendit është Riviera. Është vendi ku gurët e bardhë mbulojnë plazhet midis mureve të larta të kanionit dhe pyjeve të masive, duke i lënë vendin detit Jon të tejdukshëm blu.

Drimadhes dhe Dhërmiu

Çdo vit, unë e nis verën time shqiptare me të njëjtin pelegrinazh në plazhin e Drimadhes.

Në bregun jugor rreth 3,5 orë nga kryeqyteti, arritja atje përfshin një zbritje dredha-dredha 1000 m nga maja e Qafës së Llogarasë.

Në fund të kësaj rruge gjarpëruese, paksa të frikshme, do të gjeni plazhin tim të preferuar në Shqipëri. Dhe në Tokë.

Në skajin verior të plazhit Drimadhes, një hark natyror në faqen e shkëmbit shkëmbor të çon në një breg më të vogël me guralecë.

Prej andej, ngjitem përtej daljes tjetër shkëmbore për të arritur limanin e vogël të vendosur mes gurëve, ku mund të jem vetëm me ujërat e kristalta dhe blu neoni.

Për akomodim, Drimadhes ofron kampingje buzë detit dhe hotele butikë në kodër

Për ata që kërkojnë një përvojë më të zhurmshme, mund të vizitojnë qytetin e Dhërmiut.

Baret buzë plazhit shpërthejnë vazhdimisht me muzikë dhe pije speciale tropikale.

Dhërmiu njihet nga shqiptarët si vendi veror për të festuar dhe është bërë epiqendra e festivaleve të muzikës elektronike me të pranishmit nga e gjithë Evropa.

Gjipe

Paarritshmëria është, çuditërisht, një nga aspektet më të mira të plazheve shqiptare; shumë prej tyre janë të arritshme vetëm me varkë.

Në frymën e vërtetë shqiptare, një herë u nisa nga një plazh në tjetrin me një varkë të vogël.

Plazhet më të mira të egra janë të vendosura mes qytetit të festës Dhërmiut dhe qytetit më turistik të Himarës, të cilat të dyja ofrojnë shumë “ture” me varkë në plazh.

Mund të ndaleni në plazhet pa emra zyrtarë, si Shpella e Pëllumbave ose Gjiri i Akuariumit, dhe do të gjeni pak më shumë se një lokal prej druri të ndërtuar kuturu që shet birrën Tirana dhe disa tavolina të vogla të vendosura pak përtej buzës së ujit.

Nuk mund të humbisni plazhin e Gjipesë. Ky është xhevahiri i kurorës për adhuruesit e plazhit të egër dhe i kthyer në një legjendë në Shqipëri.

Nëse do të hynit në Gjipe do të gjenit dy restorante në kasolle, në ajër të hapur në të dyja anët e plazhit që shërbejnë ushqim deti, sallata dhe patate të skuqura.

Këtu, flladi i kripur i detit përzihet me aromën e ftohtë të dyshemesë së kanionit të mbuluar me shkurre.

Himarë

Shetitorja buzë plazhit të Himarës është e mbushur me pica, bistro luksoze me ushqime deti.

Pushimet familjare shqiptare, bujtina të mbushura me çanta shpine dhe arratisjet romantike kanë të gjitha një vend në Himarën e çuditshme.

Shëtitjet në fshatrat përreth do t’ju çojnë përpara kopshteve, dhive që kullosin dhe fushave të improvizuara të futbollit.

Duke ecur përgjatë shkëmbinjve buzë detit, do të gjeni plazhin e Livadhit në veri të qytetit.

Duke lënë Himarën dhe duke u nisur drejt jugut në autostradën bregdetare, do të kaloni plazhin më të gjatë të Shqipërisë, Borshin, një vendpushim i preferuar.

Pak më tutje do të arrini në Buneci, ku burimet malore derdhen në oqean.

Sarandë

E vendosur në afërsi të kufirit grek, Saranda është kryeqyteti jozyrtar i Rivierës Shqiptare, një qytet në zhvillim vazhdimisht plot apartamente të larta me pamje panoramike nga deti.

Shëtitorja plot zhurmë që rrotullohet rreth gjirit është shtëpia e ngrënies së lirë me ushqime deti dhe shfaqje nga lokalet e natës buzë detit.

Ju keni shumë zgjedhje për plazhet e Sarandës. Shumica e tyre janë të vendosura në restorante dhe bare dhe ofrojnë çadra, karrige, hamak ose shtretër plazhi për t’u marrë me qira.

Tridhjetë minuta në jug, ishujt e vegjël të Ksamilit dhe plazhet me rërë të bardhë janë të përshtatshme pranë rrënojave 2500-vjeçare të UNESCO-s të qytetit antik të Butrintit.

Jeta lokale është plot gjallëri në Sarandë.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,981
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024