Akuzohet një ish-udhëheqës bande për vrasjen e Tupac
Magazina
Lexohet për: 3 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Policia amerikane ka akuzuar një ish-udhëheqës bande për vrasjen e reperit Tupac Shakur në vitin 1996, një zbulim i madh në një çështje të gjatë që ende pushton publikun. Legjenda e hip-hop-it, e lindur në Nju Jork, u qëllua katër herë në moshën 25-vjeçare në një sulm me makinë në Las Vegas.

Të premten, juria e madhe e Nevadës paditi Duane "Keffe D" Davis, 60 vjeç, për një akuzë për vrasje me një armë vdekjeprurëse.

Policia thotë se ai kishte planifikuar të shtënat vdekjeprurëse pasi nipi i tij u përfshi në një përleshje me Shakur në një kazino.

Davis u arrestua pranë shtëpisë së tij në Las Vegas herët të premten dhe do të dalë në gjykatë brenda disa ditësh. Policia e Las Vegasit (LVMPD) ka shpërndarë fotografinë e tij.

Në gjykatë, prokurori Marc DiaGiacomo e përshkroi Davis - një ish-udhëheqës i bandës së rrugës në South Side Compton Crips - si "komandantin në terren" që "urdhëroi vdekjen" e Shakurit.

Në një konferencë shtypi më vonë të premten, oficeri i policisë Jason Johansson tha se këmbëngulja e forcës në hetim “përfundimisht u shpagua", përpara se të shpjegonte se çfarë çoi në përparim.

Ai tha se Orlando Anderson, nipi i ndjerë i të dyshuarit, dhe Shakur ishin përfshirë në një përleshje në një kazino pak para se reperi të qëllohej më 7 shtator 1996. Ai vdiq në spital disa ditë më vonë.

Johansson u tregoi gazetarëve pamjet e kamerave të sigurisë së hotelit të Andersonit duke u rrahur. Ai tha se kjo përfundimisht çoi në të shtënat hakmarrëse ndaj Shakurit ndërsa ai po priste në makinën e tij në një semafor të kuq.

Oficeri shtoi se u bë e qartë shumë shpejt se ky ishte një krim i lidhur me bandë dhe çështja ishte shqyrtuar disa herë.

Por, në vitin 2018, kur dolën në dritë informacione të reja, çështja u “ripërtëri”.

Johansson përmendi gjithashtu "pranimet" e Davis në media se ai ishte në automjetin nga ku u qëlluan të shtënat.

Në të njëjtën konferencë për shtyp, sherifi dukshëm i emocionuar Kevin McMahill tha se "për 27 vjet familja e Tupac Shakur ka pritur drejtësinë".

"Ka pasur shumë njerëz që nuk besonin se vrasja e Tupac Shakur ishte e rëndësishme për këtë departament policie. Unë jam këtu për t'ju thënë: thjesht nuk ishte kështu. Qëllimi ynë në LVMPD ka qenë gjithmonë të mbajmë përgjegjës ata që janë përgjegjës për vrasjen e dhunshme të Tupac”, shtoi sherifi.

Shakur, emri i të cilit ishte stilizuar si 2Pac, publikoi albumin e tij debutues në vitin 1991.

Si një nga emrat më të njohur të hip-hop-it, vdekja e tij frymëzoi disa dokumentarë.

Ai shiti më shumë se 75 milionë disqe në mbarë botën, duke shijuar suksesin e top-listave me hite, duke përfshirë ‘California Love’, ‘All Eyez On Me’ dhe ‘Changes’.

Ai gjithashtu pati sukses duke aktruar në filma si ‘Juice’, ‘Poetic Justice’, ‘Above The Rim’, ‘Gridlock'd’ dhe ‘Gang Related’.

Në qershor të këtij viti, reperit iu nda një yll pas vdekjes në ‘Hollywood Walk of Fame’.

A duhet të testohen mësimdhënësit?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
255
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024