Murati: Jemi në proces të përcaktimit të shtesave të rrezikshmërisë për policët
Lajme
Lexohet për: 3 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekruan Murati, tha se janë në proces të përcaktimit të shtesave të rrezikshmërisë për policët.

Në një konferencë për media pas mbledhjes së qeverisë, Murati tha se gjithmonë do t’iu qëndrojnë pranë atyre që i shërbejnë vendit.

Këto deklarata Murati i ka bërë disa ditë pasi rreshteri policor Afrim Bunjaku humbi jetën nga një grup terrorist derisa po kryente detyrën e tij në Banjskë të Zveçanit.

“Është një proces që ka të bëjë edhe me Ligjin e pagave në tërësi. Ka qenë një proces paksa më kompleks dhe më i komplikuar pasi bëhet fjalë për mbi 80 mijë zyrtarë publik, pra është një sistem i tërë që është dashur të reformohet. Ka shumë kategori të tjera që po trajtohen në vijimësi, qoftë nga MPB-ja apo MFT-ja. Tani jemi në proces të dakordimit dhe në proces të defenimit apo përcaktimit të të gjitha këtyre shtesave por edhe të kompetencave apo përgjegjësive që parashihen dhe plotësohen me ligj. Besoj se shumë shpejt do të kemi edhe përafrim të këtyre kërkesave apo gjërave në mënyrë që të sigurohemi që çdo gjë vjen në vendin e vet ashtu siç e parasheh ligji. Një gjë dua t’i siguroj qytetarët se shteti gjithmonë do t’iu qëndrojë pranë të gjithë atyre që shërbejnë për shtetin”, theksoi Murati.

Ndërsa ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka thënë se ende nuk kanë informacione zyrtare për rolin e klerikëve fetarë të Manastirit të Banjskës gjatë sulmit terrorist të 24 shatorit në veri.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Ai tha se hetimi po zhvillohet ende nga institucionet e sigurisë dhe të drejtësisë, mirëpo në bazë disa publikimeve në rrjete sociale që menaxhohen nga zyrtarët e Kishës Ortodokse serbe është bërë një lloj përpjekje për t’u distancuar nga ato veprime.

https://kosovapress.com/admin/%e2%80%8bzeqiri-pk-tregoi-profesionalizem-duhet-te-jete-prioritet-per-qeverine/

Çeku në konferencë për medie pas mbledhjes së qeverisë, theksoi nevojën që objektet e kultit të mos përdorën për aktivitete kriminale, derisa tha se kanë mjete financiare për restaurimin e Manastirit të Banjskës pas dëmeve të shkaktuara nga sulmi terrorist më 24 shtator.

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
410
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024