Shakira përballet me hetimin e dytë për mashtrim tatimor
Magazina
Lexohet për: 2 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Shakira po përballet me një hetim të dytë për mashtrim tatimor pasi prokurorët e Barcelonës pretenduan të martën se ajo mashtroi shtetin e Spanjës për 6 milionë euro taksa në vitin 2018.

Akuza vjen vetëm dy muaj përpara se Shakira të shkojë në gjykatë për të mbrojtur veten kundër akuzave për shmangie të taksave prej 14.5 milionë eurosh (13.9 milionë dollarë) midis vitit 2012 dhe 2014.

Në akuzat e reja, prokurorët pretendojnë se këngëtarja kolumbiane përdori një rrjet të korporatës, kryesisht përmes një kompanie në Luksemburg për të shmangur pagimin e taksave në Spanjë, veçanërisht në lidhje me paratë që fitoi gjatë turneut të saj në El Dorado.

Kompanitë Shell në Spanjë, Holandë, Ishujt e Virgjër Britanikë, Maltë, Panama dhe Lihtenshtajn dyshohet se janë përfshirë gjithashtu në evazionin fiskal.

Në vitin 2018, prokurorët thonë se Shakira jetonte në Barcelonë me partnerin e saj të atëhershëm Gerard Pique.

Ata gjithashtu pretendojnë se "e motivuar nga dëshira e saj për të shmangur pagimin e taksave", ajo i dha me dashje dokumentacionin e paplotë Spanjës, duke mos raportuar të gjitha të ardhurat e saj dhe duke zbritur shpenzimet.

Prokurorët po i kërkojnë Interpolit që të njoftojë artisten, e cila tani jeton në SHBA, në lidhje me dy hetimet – një për mashtrim me tatimin mbi të ardhurat dhe një tjetër për mashtrim me tatimin mbi pasurinë.

Një gjyq i veçantë për mashtrimet tatimore për këngëtaren do të fillojë në nëntor. Ajo përballet me deri në tetë vjet burg.

Ky rast varet nga fakti nëse Shakira ka banuar apo jo në Spanjë nga viti 2012 deri në 2014. Prokurorët thonë se ajo ishte banore spanjolle dhe duhej të paguante taksat, por këngëtarja këmbëngul se ishte banore zyrtare në Bahamas.

Shakira po refuzon të zgjidhë çështjen sepse, siç tha ajo për Elle Magazine në vitin 2022, ajo beson se "këto janë akuza të rreme". (AA)

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024