Çmimet e derivateve rriten pas ndalimit të eksportit nga Rusia
Biznes
Lexohet për: 3 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Vendimi i Rusisë për të ndaluar eksportin e benzinës dhe naftës mund të përkeqësojë shqetësimet për furnizimin, duke çuar në një rritje të çmimeve globale të naftës.

Rusia, një nga prodhuesit më të mëdhenj të naftës në botë, eksporton gati 900,000 fuçi në ditë (bpd) naftë dhe 100,000 bpd benzinë. Vitin e kaluar, eksportet e naftës së vendit arritën në 35 milionë tonë, dhe eksportet e benzinës arritën në 4.8 milionë tonë.

Si benzina, ashtu edhe nafta përbëjnë një pjesë të konsiderueshme të transportit të Rusisë dhe përdoren shumë në sektorët bujqësorë dhe industrialë.

Megjithëse, Rusia dërgon më pak benzinë dhe naftë sesa naftë bruto, embargoja e eksportit para dimrit dhe shqetësimet e vazhdueshme të furnizimit kanë rritur shqetësimet e tregut.

Nafta ‘Brent’ po tregtohej me 92.70 dollarë për fuçi të enjten përpara se Rusia të njoftonte vendimin e saj për të kufizuar eksportin e benzinës dhe naftës për të balancuar tregun vendas. Pas publikimit të lajmeve në lidhje me ndalimin e eksporteve ruse, ‘Brent’ u rrit me 1.9% në 94.50 dollarë për fuçi.

Megjithatë, në tregun rus, vendimi bëri që çmimet e benzinës dhe të naftës të bien me 5%.

Për shkak të faktit se praktikisht të gjitha korporatat e mëdha ruse të naftës, përfshirë Gazprom Neft, Tatneft dhe Surgutneftegaz, eksportojnë naftë dhe benzinë, vendimi i përkohshëm do të ketë një efekt të dëmshëm për këto biznese.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA) tha në një raport më herët në shtator se rafineritë kishin vështirësi në përmbushjen e kërkesës në rritje, veçanërisht për distilimet.

Rusia është një eksportues neto, që do të thotë se prodhon më shumë benzinë dhe naftë sesa konsumon; megjithatë, parashikohet që kufizimet të çojnë shpejt në një suficit në tregun e brendshëm, duke bërë të nevojshme që vendimi të jetë i përkohshëm.

Zëvendësministri i Parë i Energjisë i Rusisë, Pavel Sorokin, tha se megjithëse kufizimi është aktualisht i pacaktuar, pritet të ketë një efekt të menjëhershëm në treg.

Sorokin argumentoi se duke ndërmarrë këto hapa, kombi do të jetë në gjendje të plotësojë plotësisht nevojat e fermerëve të tij, të cilët përfaqësojnë një nga konsumatorët më të mëdhenj të benzinës dhe naftës në vend. /AA/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024