Bullgaria dëbon një shtetas rus dhe dy bjellorusë për zbatimin e strategjisë hibride
Bota
Lexohet për: 2 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Një shtetas rus dhe dy bjellorusë janë dëbuar nga Bullgaria, iu është hequr e drejta e qëndrimit dhe iu është ndaluar hyrja në Bullgari për një periudhë prej pesë vjetësh me urdhër të kryetarit të Agjencisë Shtetërore për Sigurinë Kombëtare (SANS), thuhet në një deklaratë për shtyp të SANS të enjten.

Masat administrative shtrënguese janë vendosur në lidhje me një veprimtari të kryer nga të tre personat kundër sigurisë dhe interesit kombëtar të Bullgarisë, saktësoi Agjencia. “Është marrë informacion për veprimet e personave në fjalë që përfshijnë zbatimin e elementeve të ndryshme të strategjisë hibride të Federatës Ruse për ndikimin e qëllimshëm të proceseve socio-politike në Republikën e Bullgarisë në favor të interesave gjeopolitike ruse”, thuhet në deklaratën për shtyp.

SANS identifikoi tre të dëbuarit me inicialet: shtetasi rus N.Z. dhe shtetasit bjelloruse E.P. dhe V.B.

Ambasada ruse në Sofje tha në një postim në Faceook të enjten se "autoritetet bullgare ndërmorën veprimin e vrazhdë, flagrant të dëbimit nga vendi i rektorit të Podvorye të Kishës Ortodokse Ruse në Sofje, Arkimandrit Vassian dhe dy ministrave të Kishës së Shën Nikollës së Mirës".

"Ne jemi të indinjuar me faktin dhe formatin e vendimit të marrë nga pala bullgare. Është e qartë se lidershipi aktual bullgar i ka vënë detyrë vetes të shkatërrojë jo vetëm lidhjet socio-politike, kulturore dhe humanitare midis shteteve tona, por edhe për ndërprerjen e marrëdhënieve ndërmjet kishës ortodokse ruse dhe bullgare simotra dhe për hidhërimin e popujve rus dhe bullgar kundër njëri-tjetrit. Veçanërisht tregohet se ky hap është ndërmarrë në festën e Lindjes së Virgjëreshës së Bekuar, një ditë e shenjtë dhe e pastër për famullitë e Kishës Ortodokse Ruse.

"Ne theksojmë se përgjegjësia për degradimin e shpejtë të bashkëpunimit dypalësh i takon tërësisht palës bullgare", thuhet në postimin e ambasadës.

Emri laik i Arkimandritit Vasian është Nikolai Zmeev dhe është përfaqësues i Patriarkut Rus në Bullgari./BTA/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024