​59 aeroplanë dhe 6 anije me mjete ndihme mbërrijnë në Libi
Bota
Lexohet për: 1 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Tw paktën 59 avionë me mallra ndihmese nga 24 vende kanë zbritur në Libi për të ndihmuar njerëzit e prekur nga përmbytjet vdekjeprurëse, tha qeveria e unitetit libian të mërkurën vonë.

Në një deklaratë, ekipi i urgjencës i qeverisë tha se gjashtë anije të ngarkuara me materiale ndihme mbërritën gjithashtu në Libi, por nuk dha detaje të mëtejshme, shkruan aa, transmeton KosovaPress.

Deklarata vuri në dukje se ndihma e fundit përfshinte 150 tonë ndihma humanitare nga organizata “Turkish Red Crescent” dhe një aeroplan mallrash nga Arabia Saudite që transportonte 90 tonë ushqim dhe materiale strehimi.

Sipas shifrave të OKB-së, rreth 4,000 njerëz kanë vdekur në të gjithë Libinë për shkak të përmbytjeve shkatërruese të 10 shtatorit, ndërsa më shumë se 40,000 njerëz janë zhvendosur.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,531
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024