​Edicioni i ri në basketboll, parashikohet garë e fortë mes “Top 4”
Sport
Lexohet për: 2 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Të premten do të nisë edicioni i ri garues i Superligës së Kosovës në basketboll, me tetë skuadrat pjesëmarrëse që veçse testuan kapacitetet e tyre në finalet e Superkupës së Kosovës, e cila në fund i takoi Trepçës.

Njohësit e basketbollit vendorë konsiderojnë se pjesa e epërme e tabelës do të ketë pamjen e njëjtë më atë të sezonit të kaluar, me Trepçën, Pejën, Prishtinën dhe Golden Eagle Yllin si skuadrat që synojnë titullin e kampionit.

Trajneri dhe analisti Ismet Ferati thotë për KosovaPress se Trepça është skuadra më e përgatitur në prag të sezonit të ri, derisa vlerëson se përbërjen më të fortë në organikë e ka Golden Eagle Ylli.

Edhe për ish-basketbollistin Valentin Spaqi, ajo që njihet si “Top 4” (Trepça, Peja, Prishtina, Golden Eagle Ylli) do të luftojnë deri në fund për titull, por bën thirrje që të mos nënvlerësohen edhe Bashkimi e Vëllaznimi.

Ndërkohë ish-drejtori sportiv i KB Pejës dhe menaxheri i Përfaqësueses së Kosovës në basketboll, Adriatik Rraci, ka thënë se edicionin 2023/24 në Superligën e Kosovës në basketboll do të jetë shumë më cilësorë se sa ai i viti ta kaluar.

Sa i përket çështjes së prezencës së tifozëve në palestra, Rraci bëri të ditur se po vazhdojnë diskutimet brenda Federatës së Basketbollit të Kosovës dhe se së shpejti do të merret një vendim nëse ata do të lejohen në ndeshjet e basketbollit apo jo.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024