Tetë mënyra për t’i rregulluar financat tuaja
Magazina
Lexohet për: 4 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

I keni vendosur vetes qëllime financiare, por nuk e dini se ku duhet të filloni? Ka kaq shumë aspekte të ndryshme të menaxhimit të parave saqë mund të jetë e vështirë të gjesh një pikënisje kur po përpiqeni të arrini sukses financiar. Nëse ndiheni të humbur dhe të mbingarkuar, merrni frymë thellë. Përparimi mund të bëhet në hapa të vegjël dhe të menaxhueshëm. AkademiPune ju përcjell 8 këshilla.

Krijoni një buxhet familjar

Hapi më i madh drejt menaxhimit efektiv të parave është krijimi i një buxheti familjar. Së pari ju duhet të kuptoni saktësisht se sa para merrni në çdo muaj. Pasi të keni këtë numër, organizoni buxhetin tuaj sipas prioriteteve financiare: shpenzimet thelbësore të jetesës, kontributet në kursimet e pensionit, shlyerja e borxhit dhe çdo kosto argëtimi ose jetese. Të kesh një pasqyrë të qartë se sa shumë hyn dhe del çdo muaj është çelësi për të arritur qëllimet tuaja financiare.

Llogaritni vlerën tuaj neto

E thënë thjesht, vlera juaj neto është totali i aktiveve tuaja minus borxhet dhe detyrimet tuaja. Duhet të llogarisni nëse keni mbetur me një numër pozitiv ose negativ. Nëse numri është pozitiv, ju jeni duke shkuar drejt rritjes. Nëse numri është negativ - gjë që është veçanërisht e zakonshme për të rinjtë që sapo kanë filluar - do t'ju duhet të vazhdoni të shlyeni borxhin.

Mos harroni se disa asete, si shtëpia juaj, llogariten në të dy anët e librit. Derisa mund të keni borxh hipotekor, ai sigurohet nga vlera e rishitjes së shtëpisë tuaj.

Rishikoni raportet tuaja të kreditit

Historia juaj e kreditit përcakton aftësinë tuaj kreditore, duke përfshirë normat e interesit që paguani për kreditë dhe kartat e kreditit. Mund të ndikojë gjithashtu në mundësitë tuaja të punësimit dhe mundësitë e jetesës. Çdo 12 muaj, ju mund të kontrolloni raportin tuaj të kreditit nga secila prej tre zyrave kryesore të kreditit. Mund të jetë gjithashtu një ide e mirë të kërkoni një raport nga një zyrë çdo katër muaj, në mënyrë që të mund të mbani një sy mbi kredinë tuaj gjatë gjithë vitit pa paguar për të.

Kontrollimi i rregullt i raportit tuaj të kreditit do t'ju ndihmojë të qëndroni në krye të çdo llogarie në emrin tuaj dhe mund t'ju paralajmërojë për aktivitete mashtruese.

Vendosni një shumë mujore kursimi

Transferimi i një shume të caktuar parash në një llogari kursimi në të njëjtën kohë kur paguani faturat e tjera mujore ju ndihmon të siguroheni që po kurseni rregullisht dhe qëllimisht para për të ardhmen. Pritja për të parë nëse ju ka mbetur ndonjë para pasi të keni paguar për të gjitha shpenzimet e tjera të jetesës, mund të çojë në shuma të pabarabarta ose në asnjë kursim.

Bëni pagesa minimale për të gjitha borxhet

Hapi i parë për të mbajtur një gjendje të mirë kreditore është të shmangni kryerjen e pagesave me vonesë. Mundohuni t’i kryeni pagesat tuaja minimale të reduktimit të borxhit në buxhetin tuaj.

Vendosni një objektiv financiar për ta arritur atë deri në fund të vitit

Një pjesë e rëndësishme e suksesit financiar është të jeni të vetëdijshëm se ku duhet të përqendroni energjinë tuaj për sa i përket qëllimeve të caktuara financiare, si për shembull të keni një llogari ku ruani paratë për urgjenca.

Nëse jeni të mbingarkuar duke u përpjekur të punoni njëkohësisht për të arritur të gjitha qëllimet tuaja, zgjidhni një në të cilin mund të përqendroheni dhe ta arrini atë deri në fund të vitit.

Bëni një pushim shpenzimesh për një muaj

Fatkeqësisht, nuk mund të bëni kurrë një pushim nga pagimi i faturave tuaja, por ju keni kontroll të plotë mbi mënyrën se si i shpenzoni të ardhurat tuaja të pjesës tjetër. Dhe kjo mund të jetë mënyra e vetme për të bërë njëfarë progresi drejt disa prej qëllimeve tuaja të kursimeve. Provoni të shkurtoni disa nga shpenzimet e stilit tuaj të jetesës për vetëm një muaj për të zbutur llogarinë tuaj të kursimeve. Mund të filloni duke sjellë drekën tuaj në punë çdo ditë ose duke hequr dorë nga ngrënia jashtë pas pune./AkademiPune

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024