Vendi me ajrin më të pastër në Tokë
Bota
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Gazetarja Dani Wright duke kërkuar vendin me ajrin më të pacenuar në planet, e gjen atë në një vend tërheqës me emrin Kepi Grim i Tasmanisë.

Ky vend shtrihet në skajin veri-perëndimor të ishullit-shtet të Australisë të Tasmanisë, një gadishull jashtëzakonisht i largët me një emër të zymtë, Kepi Grim (zyrtarisht Kennaook/Cape Grim).

Pak udhëtarë arrijnë në këtë rajon të njohur si "Edge of the World". Por ata që shkojnë atje gjejnë shkëmbinj, vatra të rrëmbyera nga era dhe plazhe me rërë të zezë në kontrast të mrekullueshëm me tokën bujqësore të gjelbëruar në majat e kodrave.

Në këtë vend të izoluar do të gjeni ajrin më të pastër në Tokë, sipas stacionit të ndotjes së ajrit që ndodhet në kep, shkruan BBC.

Një nga 25 stacionet atmosferike në mbarë botën, Stacioni Bazë i Ndotjes Atmosferike Cape Grim (CGBAPS) u krijua në 1976 për të mbledhur dhe analizuar përbërjen e këtij ajri të pacenuar, i cili nuk ndikohet nga burimet lokale të ndotjes si tymrat e shkarkimit ose tymi industrial.

Kepi Grim u quajt kështu nga lundërtari britanik Matthew Flinders në 1798 për të përshkruar kushtet e tmerrshme të motit që ai hasi aty.

Stacioni luan gjithashtu një rol në kërkimin e ndryshimeve klimatike në botë, duke kronizuar varfërimin e ozonit stratosferik, si dhe informacione të vlefshme për motin dhe klimën, si temperatura, reshjet, era, lagështia dhe rrezatimi diellor. Këto matje janë veçanërisht të rëndësishme pasi përcaktojnë se si përbërja e atmosferës globale ka ndryshuar dhe se si ajo vazhdon të evoluojë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024