Ministri Krasniqi: Ende s’ka nisur asnjë peticion për shkarkimin e kryetarëve në veri
Lajme
Lexohet për: 2 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, ka thënë se ende nuk nisur asnjë peticion nga qytetarët në veri për shkarkimin e kryetarëve.

Ani pse janë bërë rreth dy javë që nga hyrja në fuqi e udhëzimit administrativ që mundëson shkarkimin e kryetarëve në veri përmes peticionit, Krasniqi tha se obligimet ligjore për largimin e kryetarëve i kanë përmbushur dhe se tani mbetet në vullnetin e qytetarëve atje për të nisur hapat tutje. Ai nënvizoi se të gjitha thirrjet për dorëheqje të kryetarëve në veri, përfshirë edhe ato ndërkombëtare, janë kërkesa të Beogradit.

Ai theksoi se zgjedhjet në veri duhet të organizohen vetëm përmes peticionit, i cili sipas tij, dëshmon për funksionimin e demokracisë në atë pjesë.

Duke folur për kërkesat e vazhdueshme të BE-së dhe ShBA-së, që duan garanci më të forta nga Kosova për zgjedhjet në veri, Krasniqi tha se i kanë përmbushur të gjitha zotimet e marrëveshjes së Bratisllavës për shtensionimin e situatës në veri.

Bashkimi Evropian sot përmes një komunikate për medie sot ka kërkuar shtensionimin e plotë të situatës në veri dhe organizimin sa më parë të zgjedhjeve atje.

Këto komente ministri Krasniqi i bëri para mediave pas dështimit të raportimit të tij në Komisionin për mbikëqyrjen e financave publike.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024