Kurti akuzon Lajçakun si të njëanshëm: Konsulta me aleatët që dialogun ta kthejmë në binarë
Lajme
Lexohet për: 3 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka akuzuar ndërmjetësit evropian të dialogut, Josep Borrell dhe Miroslav Lajçak për njëanshmëri dhe deformim të procesit të dialogut me Serbinë.

Ai tha se në takimin e fundit në Bruksel u ekspozua përballë një skenari që Borell dhe Lajçak e kishin dizajnuar më herët për ta vënë në qendër të marrëveshjes bazë, themelimin e Asociacionit dhe jo zbatimin e sekuencuar të ujdisë mbi parimin gjithëpërfshirës.

Megjithatë, shefi i ekzekutivit nuk tregoi nëse do të vazhdojë dialogun e Brukselit, por tha se ka dërguar letra sqaruese kryeqendrave evropiane dhe Uashingtonit, për takimin e 14 shtatorit, teksa nënvizoi se do të konsultohet me Brukselin zyrtar për kthimin e dialogun në binarë dhe zbatimin në tërësi të marrëveshjes bazë Kosovë-Serbi.

Kurti në konferencë për media, të hënën, kërkoi edhe largimin e masave ndëshkuese të BE-së ndaj Kosovës, pasi sipas tij, shtensionimi i situatës ka ndodhur në masë të konsiderueshme.

Ai tregoi në detaje edhe sekuenca të takimit me presidentin Vuçiq dhe ndërmjetësuesve në Bruksel, ku sipas tij, dëshmohet edhe sinkronizimi mes Lajçak dhe Vuçiq.

Kurti e quajti të pavërtetë edhe dokumentin që Bashkimi Evropian tha se Vuçiq e pranoi si zgjidhje kompromisi, ndërsa ai e refuzoi. Sipas kreut qeveritar, ai dokument nuk është propozuar në takimin trelateral, pasi i njëjti është refuzuar në takimin e kryenegociatorëve, më 19 korrik.

Sipas tij, më 14 shtator në Bruksel pati një pozicionim të qartë të ndërmjetësve të dialogut kundër Kosovës dhe marrëveshjes bazike.

Përkitazi me këtë, Kurti nënvizoi se marrëveshja e Brukselit dhe Ohrit ose do të zbatohet në tërësi ose nuk mund të zbatohen vetëm ato çka dëshiron Serbia.

Kurti bëri të ditur se menjëherë pas takimit të Brukselit, të nesërmen më 15 shtator, iu ka dërguar letra sqaruese aleatëve kryesor të Kosovës.

Sipas tij, tani duhet konsulta me vendet anëtarë të BE-së, po ashtu edhe me ShBA-në për të kthyer në binarë procesin e dialogut dhe zbatimin në tërësi të marrëveshjes bazë.

Ai tha se do të diskutojnë me BE-në për qasjen aspak neutrale të ndërmjetësit të dialogut, Miroslav Lajçak.

Ai foli edhe për shtensionimin e situatës në veri dhe nevojën për largim të masave ndëshkuese të BE-së ndaj Kosovës.

Por nuk u përgjigj nëse ato mund të ashpërsohen nga BE-ja, pas dështimit të arritjes së marrëveshjes me 14 shtator.

Në lidhje me masat ndëshkuese të BE-së ndaj Kosovës foli edhe zëvendëskryeministri, njëherësh kryenegociator për dialogun, Besnik Bislimi.

Ai tha se Lajçak i ka premtuar për largim të masave pas takimit të Brukselit, mirëpo tani ka raportuar para vendeve anëtare duke kërkuar që masat të mbesin në fuqi.

Në anën tjetër, pasi u pyet nga gazetarët, Kurti foli edhe për kërkesat e opozitës për zgjedhje të reja Kosovë.

Më 14 shtator në Bruksel është mbajtur takimi i radhës Kurti-Vuçiq, ku dështoi të arrihet marrëveshja për zbatimin e marrëveshjes së Brukselit dhe të Ohrit.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,546
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024