Nëna e dy fëmijëve u diagnostikua me kancer të pashërueshëm, fajëson kozmetikën
Shëndetësi
Lexohet për: 4 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Kur ishte një vajzë e re, Hannah Fletcher ishte magjepsur nga grimi në komodinën e nënës së saj. Dukej mirë, mbante erë të mrekullueshme dhe kishte një mister femëror në të.

“Kujtimet e mia të para janë që kur isha rreth katër vjeç duke luajtur me kozmetikën e mamasë sime në komodinën e saj”, thotë ajo. “Ajo kishte pudrën e fytyrës që të gjithë e përdornin në atë kohë, dhe një kuti të madhe me buzëkuq.

Hannah, 48, nga Oxshott, në Surrey, buzëqesh ndërsa kujton kujtimet e lumtura. Por buzëqeshja shpejt zbehet sepse diçka që ishte në përbërjen me të cilën ka luajtur si fëmijë, apo e veshur në jetën e mëvonshme, ishte në grimin me të cilin ka luajtur si fëmijë, apo ka veshur në jetën e mëvonshme: Asbesti.

Hannah ka mesothelioma, një kancer terminal i shkaktuar nga azbesti i cili prek mesotelin, një membranë në pjesën e jashtme të mushkërive, zemrës, zorrëve dhe barkut.

Mund të shkaktojë kancer në cilindo nga këto, por në rastin e Hanës, peritoneumi i saj - rreshtimi i barkut është i prekur. Nuk ka shërim dhe, pasi të diagnostikohet, 60 për qind e pacientëve vdesin brenda 12 muajve.

Hannah është në pararojë të një numri në rritje të grave britanike që kërkojnë korrigjim ligjor kundër kompanive kozmetike në gjykatat amerikane për mesothelioma që ata besojnë se ishte shkaktuar nga asbesti në përbërjen e tyre. Këtë verë, prodhuesit amerikanë Avon dhe Estee Lauder, dhe filiali i saj Clinique, arritën një 'zgjidhje' me Hannah për të shmangur daljen në gjyq. Asnjë nga palët nuk do të thotë se çfarë përfshinte rezoluta dhe kompanitë mohuan përgjegjësinë për shkaktimin e sëmundjes së Hanës, por mendohet se u ka kushtuar atyre një shumë të konsiderueshme.

Askush nuk e di me siguri se sa gra të tjera britanike janë prekur, por avokati i Hannah në Mbretërinë e Bashkuar, Harminder Bains, një partner në Leigh Day, thotë se vetëm firma e saj përfaqëson të paktën 20 pretendues të tjerë.

“Nuk e kisha idenë se grimi im mund të ishte i rrezikshëm për shëndetin tim – askush nuk e dinte, dhe shumica e njerëzve ende nuk e dinë këtë – por ka prova që industria e kozmetikës e dinte dhe unë jam shumë e zemëruar për këtë”, thotë Hannah.

"Unë jam duke jetuar një gjysmë jete tani. Them gjysmën për shkak të të gjitha gjërave që nuk mund t'i bëj më për shkak të sëmundjes sime, por edhe gjysmën për shkak të asaj se sa do të jem në gjendje të vazhdoj. Më kanë marrë jetën. Unë thjesht dua që njerëzit të jenë të vetëdijshëm për rrezikun e mundshëm në përbërjen e tyre.

Por çfarë rreziku? Si mund të jetë i rrezikshëm make-up, i përdorur nga miliona njerëz çdo ditë pa efekte të këqija? Epo, për shkak të përbërjes së “talk” që është në pjesën më të madhe të tij.

Talk është një mineral argjile i butë me origjinë natyrale, i përbërë nga magnez, silikon dhe oksigjen. Është minuar në të gjithë botën, ku prodhuesit më të mëdhenj janë Kina, Brazili, Franca, India dhe SHBA.

Problemi është se talcu shpesh gjendet në të njëjtat vende gjeologjike si asbesti, i cili gjithashtu është nxjerrë si një mineral fijor natyral. Dhe ndonjëherë talk-u është i ndotur nga asbesti.

Sipas Qendrës Mesothelioma, një grup i mbrojtjes së pacientëve në SHBA: “Edhe pse jo çdo depozitë e talk-ut është e ndotur me asbest, për fat të keq, shumë prej tyre janë. Depozitat e talk-ut priren të përmbajnë forma shumë kancerogjene të asbestit, të tilla si tremoliti ose antofiliti. Këto forma janë më kancerogjene se krizotili, lloji më i përdorur i asbestit.'/ Daily Mail/

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
142
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024