Borrell: Kurti s’është i gatshëm për Asociacionin, zgjedhjet përmes dorëheqjes së kryetarëve
Lajme
Lexohet për: 1 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme e Siguri, Josep Borrell, ka akuzuar kryeministrin Albin Kurti se nuk është i gatshëm të ecë përpara për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Borrell pas takimit me Kurtin dhe Vuçiq në Bruksel tha se Kurti kërkoi fillimisht njohjen de-facto ndërkaq presidenti serb, Aleksandër Vuçiq Asociacionin.

Ai në konferencë për medie, tha se ofruan një propozim që të ecet përpara paralelisht në dy temat, por siç u shpreh ai, Kurti nuk pranoi.

Borrell foli edhe për zgjedhjet në veri, ku tha se të njëjtat duhet të ndodhin përmes dorëheqjeve të kryetarëve.

Derisa nënvizoi nevojën për ulje të tensioneve në veri dhe shmangie të përshkallëzimit të mëtutjeshëm.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim.

https://kosovapress.com/admin/kurti-ne-bruksel-smundet-te-kete-kompromis-me-kushtezime-te-serbise-per-asociacionin/
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024