Kurti në Bruksel: S’mundet të ketë kompromis me kushtëzime të Serbisë për Asociacionin
Lajme
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se takimi në Bruksel s’ka pasur asnjë rezultat për shkak të kushtëzimit të Serbisë për themelimin e Asociacionit para zbatimit të marrëveshjes së Brukselit dhe Ohrit.

Pas takimit me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, kreu qeveritar tha se gjatë këtij takimi ka propozuar plan të qartë për sekuencimin e zbatimit të marrëveshjes bazë, ndërkaq pas takimit nga ndërmjetësit e dialogut iu është dhënë një dokument dy faqesh të para gjashtë muajsh i cili nuk flet për zbatim të marrëveshjes, por kushtëzim të saj me themelimin e Asociacionit.

Për një dokument të tillë Kurti tha se nuk ka qenë në dijeni, derisa kritikoi lehtësuesin e dialogut, Miroslav Lajçak se ka cenuar rolin e tij në dialog duke pranuar një kushtëzim të tillë para dakordimit të marrëveshjes së Ohrit.

Kurti nënvizoi se për të ecur përpara duhet të tejkalohet kushtëzimi serb, pasi zbatimi i marrëveshjes së Brukselit dhe të Ohrit i është vënë një pengesë e madhe.

Krahas kësaj, Kurti kërkoi heqjen e masave ndëshkuese të Bashkimit Evropian ndaj Kosovës, pasi siç tha Kosova ka ndërmarrë hapat për deeskalimin e situatës në veri.

Megjithatë, ai theksoi se zgjedhjet në veri duhet të ndodhin vetëm përmes peticionit./E. Zeqiri/

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim.

https://kosovapress.com/admin/nis-takimi-trepalesh-ne-bruksel/
https://kosovapress.com/admin/%e2%80%8bnis-takimi-i-kurtit-me-borrellin/
https://kosovapress.com/admin/%e2%80%8bkurti-takimi-pa-rezultat-per-shkak-te-kushtezimit-te-serbise/
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024