Nagavci për libra: Janë pranuar mbi 183 mijë aplikime, 95% prej tyre janë subvencionuar
Lajme
Lexohet për: 1 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, ka thënë se deri tani kanë pranuar mbi 183 mijë aplikime nga prindërit për subvencionim të librave shkollorë, ku mbi 95 për qind prej tyre janë subvencionuar.

Gjatë debatit parlamentar në Kuvend për çështjen e furnizimit me libra shkollorë, Nagavci tha se i tërë ky proces po përfundon suksesshëm.

“Deri sot më 14 shtator 2023 janë pranuar 183 mijë e 349 aplikime. Prej tyre 109 mijë e 381 aplikime nga prindërit e nxënësve nga klasa e parë deri në klasën e pestë, nga 128 mijë sa janë raportuar nga komunat se kanë nxënës në këtë nivel”, tha ajo. /KosovaPress/

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024