Frikë për 20 mijë të vdekur nga përmbytjet në Libi
Bota
Lexohet për: 1 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Rreth 20,000 njerëz dyshohet se kanë vdekur nga përmbytjet në Libi, sipas një zyrtari lokal.

Përmbytjet katastrofike përmbytën lindjen e vendit të dielën.

Kryetari i komunës së qytetit port Derna tha për stacionin televiziv saudit Al Arabiya se ai vlerësoi se 18,000 deri në 20,000 vdiqën kur dy diga shpërthyen, duke lëshuar një cunami uji ndërsa njerëzit flinin, shkruan BBC, transmeton KosovaPress.

Shifrat e tij bazohen në numrin e komuniteteve të shkatërruara nga uji i përmbytjes, tha ai.

Trupat e pagjetur mbeten nën rrënoja ose në det, duke rritur rrezikun e sëmundjeve.

Ndërkohë, qeveritë rivale në Libi kanë kërkuar ndihmë ndërkombëtare.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,573
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024