Portugali: Lufta do të zgjaste më gjatë nëse Ukraina do të pranonte armëpushimin tani
Bota
Lexohet për: 3 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Ambasadorja ukrainase në Portugali, Maryna Mykhailenko, tha të mërkurën se lufta në Ukrainë do të zvarritej më gjatë nëse Kievi ndalon kundërsulmimin e tij tani dhe pranon një "armëpushim të pafavorshëm".

"Ata që propozojnë që Ukraina të ndalet tani dhe të bie dakord për një armëpushim të pafavorshëm, nuk i urojnë mirë Ukrainës dhe Evropës. Ajo që ata duan është diçka që do të lejojë ushtrinë ruse të shërojë plagët e saj dhe më pas të sulmojë Ukrainën me forcë të përtërirë", tha ambasadorja e cila po fliste në ceremoninë për studentët Erasmus në Universitetin e Coimbra, e cila u zhvillua në ish kishën e Convento São Francisco.

Për Maryna Mykhailenko, kjo strategji "nuk do t'i japë fund luftës", por vetëm do ta bëjë atë "më të gjatë", raporton Lusa.

Ukraina është "në ofensivë" dhe, megjithëse fitoret do të marrin "më shumë kohë" përballë një terreni që është "shumë i minuar dhe i fortifikuar", ka rezultate, vuri në dukje ajo, e bindur se "skeptikët do të befasohen".

Gjatë fjalës së saj, ambasadorja tha se të gjithë në Ukrainë janë "të impresionuar nga reagimi i Portugalisë ndaj agresionit rus", me vendin "jo vetëm që tregon mbështetje, por edhe solidaritet të vërtetë".

Sipas Maryna Mykhailenko, teoria se vendet e Evropës Perëndimore nuk janë aq të shqetësuara për konfliktin sepse janë më larg kërcënimit "nuk zbatohet në Portugali".

Marrëdhëniet diplomatike midis dy vendeve "janë rritur" dhe kanë arritur "një nivel të ri" dhe Ukraina është e prirur të ruajë "këtë moment pozitiv".

Në fjalën e saj, ambasadorja theksoi gjithashtu rëndësinë e integrimit të Ukrainës në Bashkimin Evropian dhe NATO (Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut).

“Ne e dimë se procesi [i anëtarësimit në Bashkimin Evropian] mund të jetë i vështirë dhe se, për shembull, Portugalia kaloi tetë vjet duke negociuar dhe kishte një periudhë të gjatë tranzicioni, por ne duhet t'i fillojmë këto negociata në mënyrë që të ketë një shenjë mbështetjeje për kombin tonë në këtë kohë”, theksoi ambasadorja para gazetarëve pas fjalës së saj.

Sipas Maryna Mykhailenko, janë 60 studentë ukrainas që studiojnë në Universitetin e Coimbra (UC).

Në ceremoni, rektori i UC, Amilcar Falcao, theksoi se institucioni që ai drejton "nuk do të hezitojë kurrë në angazhimin e tij ndërkombëtar" për të mbështetur Ukrainën.

“E gjithë Europa është me ju”, shtoi ai.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024