Hetime për përmbytjet në Thesali të Greqisë
Bota
Lexohet për: 2 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

Prokurorja e Gjykatës së Lartë të Greqisë, Georgia Adilini, udhëzoi të mërkurën prokurorët e Gjykatës së Shkallës së Parë të Volos, Karditsa, Larissa dhe Trikala të hetojnë mundësinë e "çdo vepre penale të ndikuar për shkak të detyrës zyrtare, si përmbytjet (me dashje ose pakujdesi të mundshme), vrasje nga pakujdesia nga mosveprimi, shkelje e detyrës, pabesi, ekspozim, etj." në lidhje me përmbytjet shkatërruese të fundit në Thesali.

Më tej, Adilini urdhëroi prokurorët e Shkallës së Parë që të hetojnë se çfarë masash të sakta janë marrë nga autoritetet rajonale pas stuhisë “Ianos” në vitin 2020.

Sipas saj, duhet të hetohet edhe sa i përket parandalimit, pra kryerjes së punimeve kundër përmbytjeve, por edhe pas parashikimit të stuhisë Daniel nga Shërbimi Meteorologjik Kombëtar, për të shmangur ose të paktën zbutur ndikimin e stuhisë dhe mbi të gjitha për të mbrojtur jetën e bashkëqytetarëve të tyre, me fjalë të tjera, përpara fenomenit, por edhe gjatë fenomenit, në nivelin e bashkërendimit të shërbimeve të tyre përgjegjëse për mbrojtjen civile”, shkruan ana-mpa, transmeton KosovaPress.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024