Si të mendoni më pozitivisht në punë?
Magazina
Lexohet për: 6 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Të menduarit pozitivisht në punë ka shumë përfitime mendore dhe fizike. Një qasje optimiste mund të përmirësojë disponimin tuaj, të rrisë vetëbesimin tuaj dhe të rrisë efektivitetin tuaj në vendin e punës. Në këtë artikull, ne diskutojmë pse duhet të mendoni pozitivisht dhe të eksploroni hapat që mund të ndërmerrni për të filluar të përfshini më shumë pozitivitet në jetën tuaj të punës.

Pse është e dobishme të mendosh pozitivisht në punë?

Kur keni një qasje pozitive në punë, ambienti i punës mund të ju duket më i mirë. Duke mbajtur një këndvështrim pozitiv, ju mund të përqendroheni në fushat e përmirësimit dhe qëllimeve të ardhshme dhe jo në sfidat me të cilat po përballeni. Pozitiviteti gjithashtu ka tendencë të ndikojë tek të tjerët, kështu që ju mund t'i bëni kolegët tuaj më të lumtur edhe në punë.

Si të mendoni pozitivisht në punën tuaj

Këtu janë disa këshilla që duhen ndjekur për të menduar më pozitivisht në punë:

  1. Vlerësoni sukseset e vogla

Një nga mënyrat më të lehta për të zhvilluar të menduarit pozitiv në punë është të gjesh disa arritje të vogla për të festuar çdo ditë. Shënimi i sukseseve mund t'ju ndihmojë të ndiheni optimistë dhe më të motivuar. Për shembull, nëse keni një projekt të madh për të përfunduar, përqendrohuni në detyrat e fundit që keni kryer dhe jini krenarë që i keni përfunduar me sukses.

  • Merrni kohë për të kultivuar mendime pozitive

Merrni parasysh përvojat që zakonisht nuk mund t'ju pëlqejnë dhe kthejini ato në diçka produktive dhe pozitive. Për shembull, mund ta përdorni kohën e kaluar në trafik si një mundësi për t'u përgatitur për ditën e ardhshme të punës, si për shembull dëgjimi i shënimeve që keni marrë gjatë takimit tuaj të fundit ose nga një folësi motivues. Ju madje mund të filloni të prisni me padurim këtë kohë çdo ditë, pasi e dini se do të jeni të fokusuar duke e edukuar veten.

  • Mësoni nga çdo situatë

Kur të përfundoni një detyrë ose projekt, ndaluni për të menduar se çfarë shkoi mirë dhe çfarë do të dëshironit të ndryshonit herën tjetër. Mendoni për sfidat me të cilat u përballët dhe planifikoni mënyra për t'i kaluar ato për ta bërë projektin tuaj të ardhshëm më të suksesshëm. Për shembull, nëse sapo keni mbaruar menaxhimin e një projekti, mund të mendoni për tre strategji të ndryshme për projektet e ardhshme, në mënyrë që të keni opsione derisa punoni drejt qëllimeve tuaja.

  • Rrethojeni veten me njerëz pozitivë

Përpjekja për të qenë rreth njerëzve të tjerë pozitivë mund t'ju ndihmojë të mendoni më mirë për veten dhe mjedisin tuaj. Ju mund ta bëni këtë duke ngrënë drekë me kolegë që priren të japin komente optimiste. Gjatë kohës që jeni me ta, mund të sillni projekte sfiduese dhe të dëgjoni mendimin e tyre për to. Ata mund t'ju paraqesin një mënyrë të re për t'iu qasur situatës që nuk e kishit marrë parasysh më parë.

  • Përdorni gjuhë pozitive

Një mënyrë e thjeshtë për të përmirësuar pozitivitetin tuaj është të përdorni fjalë pozitive për t'i përdorur në bisedat tuaja në vendin e punës. Shembuj të këtyre fjalëve përfshijnë "përmbush", "besoj", "inkurajues", "energjik", "bujarë", "i sjellshëm", "optimist", "përparim" dhe "shpërblye". Përdorimi i këtyre dhe fjalëve të tjera me konotacione të mira mund t'ju ndihmojë të krijoni një mjedis pozitiv.

Kur flisni në një takim, mund të thoni: "Unë besoj se mund ta kryejmë këtë projekt me sukses" ose "Jam i inkurajuar nga përparimi që po bëjmë". Kjo mund t'ju bëjë ju dhe ekipin tuaj të ndiheni më optimistë për një projekt të papërfunduar ose një afat të afërt.

  • Shprehni mirënjohje

Shpenzoni kohë gjatë ditës tuaj për të reflektuar mbi njerëzit, ngjarjet dhe arritjet për të cilat jeni mirënjohës. Në një ditar ose planifikues, shkruani pesë gjëra për të cilat jeni mirënjohës çdo ditë. Mund të zbuloni se keni pasur një stërvitje të shkëlqyer në palestër atë mëngjes, keni bërë një prezantim të suksesshëm në punë ose keni shijuar drekën me një koleg. Njohja e efektit pozitiv të këtyre aktiviteteve mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të përfunduar ditën tuaj.

Një mënyrë tjetër e thjeshtë për të praktikuar mirënjohjen është duke thënë faleminderit gjatë ditës. Ju mund ta vendosni këtë qëllim për t'ua thënë këtë tre personave gjatë punës. Kjo mund të përfshijë falënderimin e sekretarit tuaj për planifikimin e një takimi, shprehjen e mirënjohjes ndaj kolegut tuaj që është marrë me një klient ose falënderimin e mbikëqyrësit tuaj për komentet e tyre në lidhje me performancën tuaj. Shprehja e mirënjohjes për atë që bëjnë të tjerët për ju mund të ketë një ndikim pozitiv te të tjerët në vendin e punës.

  • Shkruani tre aspekte pozitive të secilës situatë

Një mënyrë për të qëndruar pozitiv në punë është të gjesh tre aspekte pozitive të një situate sfiduese. Kjo ndihmon përqendrimin dhe e bën një situatë të vështirë më të menaxhueshme. Për shembull, nëse keni një projekt që kërkon kohë, shkruani tre pjesë të projektit që ju pëlqejnë. Mund të zbuloni se ju pëlqen ekipi me të cilin po punoni ose keni mësuar një aftësi të re. Shikimi i arritjeve brenda sfidave tuaja mund t'ju ndihmojë të mbani një qëndrim pozitiv./ AkademiPune

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024