Sondazhi, çfarë mendon vërtet Britania për mbretërinë ?
Lajme
Lexohet për: 3 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Princi dhe Princesha e Uellsit janë gjithnjë e më të popullarizuar në publikun britanikë, shumë prej të cilëve tashmë duan që Mbreti Charles III dhe Mbretëresha Camilla, të fillojnë gradualisht t'ua dorëzojnë pushtetin atyre apo edhe të heqin dorë gjatë viteve të ardhshme, zbuloi sot një sondazh i ri ekskluziv për MailOnline.

Charles III duket të shihet si një monark kujdestar, por institucioni ende gëzon mbështetjen e shumicës së britanikëve të cilët besojnë se ai ka pasur një vit të mirë të parë në fron dhe meriton mbështetjen dhe paratë publike.

Një vit pas vdekjes së Mbretëreshës, shumica e njerëzve besojnë se monarkia do të vazhdojë e fortë për dekada dhe në një nxitje të mëtejshme për Mbretin, pothuajse dy të tretat (60%) janë në favor që ai të flasë publikisht për çështje që 'kanë rëndësi për të', siç janë ndryshimet klimatike.

Sondazhi i ri gjithëpërfshirës i sotëm mbi gjendjen e monarkisë i kryer për MailOnline nga Deltapoll pyeti më shumë se 2000 njerëz se si e shohin ata familjen mbretërore, anëtarët e saj dhe punën që bën institucioni në MB dhe jashtë saj.

Sondazhi tregon se William shihet si një Mbret i ardhshëm, me një numër në rritje që shpreson se babai i tij do t'i dorëzojë frenat përpara se të vdesë pasi Princesha e Uellsit iu afrua me një qasje të ashpër vëllait të tij më të vogël Harry dhe xhaxhait të tij Princit Andrew.

Ndërsa 41 përqind tani besojnë se kurora duhet të kishte kaluar një brez për tek Williami kur Mbretëresha vdiq - nga 35 përqind sa ishin në muajin mars. Sondazhi erdhi disa javë pasi Princi i Uellsit u zbulua si figura publike më e admiruar e Shteteve të Bashkuara përpara Donald Trump dhe Volodymyr Zelensky.

Por pavarësisht nga popullariteti dhe ndikimi në rritje i William, ka shumë lajme pozitive për Charles, i cili ka mbajtur zi për nënën e tij në Skoci këtë javë. Vetëm 23 për qind e të anketuarve thanë se ishin në favor të një republike krahasuar me 62 për qind që thonë se Britania duhet të mbetet një monarki. Një tjetër 53 për qind thanë se besonin se Britania do të ketë ende një monarki në 50 vjet.

Sondazhi i sotëm është gjithashtu i qartë se shumica e britanikëve besojnë se Meghan dhe Harry duhet të hiqen nga linja e trashëgimisë dhe të largohen nga taksat. Vetëm 25 për qind e njerëzve besojnë se ata duhet të kenë një 'rol aktiv në monarki'.

Por, pavarësisht nga këndvështrimi negativ i Sussex-ëve pas tre viteve të goditjeve brutale transatlantike që nga Megxit, Princi Andrew është ende Windsor-i më i papëlqyer. Publiku beson se ai i ka bërë më shumë dëm familjes mbretërore sesa Harry dhe nuk duhet të kthehet në jetën publike ose të financohet nga shteti./ Daily Mail/

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
317
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024