Çekia-Shqipëria, formacionet zyrtare
Sport
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Sonte me fillim nga ora 20:45 stadiumi “Fortuna Arena” do të jetë nikoqir i përballjes tejet interesante mes Republikës së Çekisë dhe Kombëtares së Shqipërisë.

Ndeshja e sotme e cila luhet në Pragë i takon fazës së grupeve të kualifikimeve drejt Kampionatit Evropian Euro 2024, raporton KosovaPress.

“Kuqezinjtë” e Sylvinhos rikthehen nga fitoret ndaj Ishujve Faroe dhe Moldavisë, fitore këto të cilat e pozicionojnë Shqipërinë në vendin e dytë në Grupin E me gjashtë pikë të arkëtuara.

Në anën tjetër, Çekia pas tri ndeshjeve të zhvilluara ka arritur të arkëtojë shtatë pikë (fitore ndaj Ishujve Faroe e Polonisë dhe barazim Moldavinë), bilanc ky i cili momentalisht i siguron vendin e parë në grup me një pikë më shumë se Shqipëria.

Të dy këto kombëtare janë përballur vetëm një herë me njëra-tjetrën, ku në miqësoren e zhvilluar në qershor të vitit 2021, Çekia e mposhti Shqipërinë 3:1.

Sa i përket ndeshjes së sotme, të dy kombëtaret do të kenë probleme me mungesa të lojtarëve, ku për Çekinë nuk paraqiten Doudera, Jurasek dhe Schick kurse te Shqipëria mungojnë Kumbulla dhe Laçi.

Formacionet zyrtare i gjeni më poshtë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024