Lufta në Ukrainë: 17 të vrarë gjatë sulmit në treg në "qytetin paqësor"
Bota
Lexohet për: 1 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka dënuar një sulm "të qëllimshëm" në "qytetin paqësor" të Ukrainës, Kostyantynivka.

Të paktën 17 persona, duke përfshirë një fëmijë, u vranë nga shpërthimi, i cili ndodhi në një rrugë të ngarkuar të tregut në mes të ditës.

Kostyantynivka, në rajonin lindor të Donetskut të Ukrainës, është afër vijës së frontit, raporton BBC.

Videot në mediat sociale tregojnë një shpërthim të ndezur në skajin më të largët të një rruge ku njerëzit ishin duke bërë pazar. Rusia ende nuk ka komentuar mbi sulmin.

Volodymyr Zelensky, i cili ka fajësuar Moskën, tha se të vrarët ishin "njerëz që nuk bënë asgjë të keqe" - dhe paralajmëroi se numri i të vdekurve mund të rritet.

Të paktën 32 persona mendohet të jenë plagosur. Një treg, farmaci dhe dyqane raportohet se janë goditur të gjitha, duke rezultuar në një zjarr tashmë të kontrolluar.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024