Rumania thotë se pjesët e dronit rus goditën territorin e saj
Bota
Lexohet për: 3 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Ministri rumun i Mbrojtjes ka thënë se mbetjet e një droni të përdorur në një sulm rus në një port ukrainas janë gjetur në territorin rumun.Komentet e tij pasojnë dy ditë pasi ai dhe zyrtarë të tjerë të lartë mohuan "kategorikisht" çdo incident ndërkufitar.

Ukraina kishte këmbëngulur se kishte prova të shpërthimit, raporton BBC.

Presidenti i Rumanisë thotë se sulmi, të cilin Ministria e Mbrojtjes po heton, do të ishte një shkelje serioze e sovranitetit të Rumanisë.

Një sulm ndaj Rumanisë, e cila është anëtare e NATO-s, do të ishte "plotësisht e papranueshme", tha Klaus Iohannis.

Të hënën, ministria e jashtme e Ukrainës kishte raportuar se dronët "ranë dhe shpërthyen" në Rumani të dielën mbrëma pas sulmit të fundit rus në portin ukrainas të Izmail.

Ai e quajti incidentin një provë të mëtejshme të "kërcënimit të madh" të paraqitur nga Moska për fqinjët e Ukrainës.

Tani ministri i Mbrojtjes i Rumanisë, Angel Tilvar, ka vizituar rajonin e Deltës së Danubit afër kufirit me Ukrainën dhe njoftoi se ishin gjetur disa pjesë të një droni.

Një hetim është duke u zhvilluar dhe fragmentet janë duke u analizuar për të përcaktuar nëse ato vijnë nga një armë ruse.

Përgënjeshtrimi i pohimeve të Kievit u bë i vështirë pasi Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmitro Kuleba njoftoi publikisht se kishte prova fotografike të incidentit.

Ai tha se ishte "absolutisht e qartë" ajo që kishte ndodhur dhe se "nuk kishte kuptim ta mohonim atë".

Rusia ka goditur objektet portuale të Ukrainës përgjatë lumit Danub për disa javë pasi u tërhoq nga një marrëveshje për të lejuar Ukrainën të eksportojë drithërat e saj përmes Detit të Zi.

Porti i Izmailit, përtej Danubit nga territori rumun, u godit sërish në orët e para të së mërkurës, duke lënë një person të vdekur.

Nuk është plotësisht e qartë nëse droni u rrëzua dhe disa fragmente të dronit ranë në Rumani, apo nëse ai u rrëzua në anën rumune të kufirit.

Ministria rumune e Mbrojtjes tha më parë se kishte monitoruar situatën në Ukrainë dhe në kufi në kohë reale.

"Në asnjë moment mjetet e sulmit të përdorura nga Federata Ruse nuk gjeneruan kërcënime të drejtpërdrejta ushtarake për territorin kombëtar ose ujërat territoriale të Rumanisë," tha ministria në një deklaratë të mëparshme.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024