Përqindja e shpenzimeve për arsim në Itali shumë më e ulët se mesatarja e BE-së
Bota
Lexohet për: 1 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

Italia shpenzon 4.1% të PBB-së (Prodhimit të Brendshëm Bruto) të saj për arsimimin e fëmijëve, një përqindje shumë më e ulët se mesatarja evropiane prej 4.8%, tha Save the Children Italia në një raport të mërkurën.

Raporti tha se kjo mungesë investimi shkaktoi disa probleme, duke përfshirë mungesën e vendeve për çerdhe dhe mungesën e numrit të shkollave që ofrojnë dreka shkollore dhe programe me kohë të plotë për të ndihmuar familjet në të cilat punojnë të dy prindërit, raporton ANSA.

Në raport thuhet se, ndërsa sektori i shkollave ishte në qendër të vëmendjes gjatë pandemisë COVID-19, përqindja e shpenzimeve për arsimin jo të lartë ka rënë që kur ka përfunduar urgjenca shëndetësore.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024