Britania e Madhe do të shpallë Wagner-in e Rusisë "grup terrorist"
Bota
Lexohet për: 2 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Qeveria britanike do të shpallë grupin mercenar rus Wagner një "organizatë terroriste", sipas raportimeve të mediave të martën.

Një udhëzim do të paraqitet në Parlament, i cili shpallë grupin ushtarak privat si grup terrorist dhe do të lejojë që pasuritë e tij të kategorizohen si pasuri terroriste dhe të sekuestrohen.

Sekretarja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, Suella Braverman tha se grupi Wagner ishte "i dhunshëm dhe shkatërrues", sipas raporteve të mediave lokale, duke përfshirë një raport nga BBC News, shkruan AA.

"Aktivitetet e vazhdueshme destabilizuese të Wagner vazhdojnë vetëm t'i shërbejnë qëllimeve politike të Kremlinit...Ata janë terroristë, të dukshëm dhe të thjeshtë -- dhe ky urdhër ndalimi e bën të qartë në ligjin e Mbretërisë së Bashkuar", shtoi ajo.

Emri i grupit tani do t'i shtohet grupeve ose organizatave të ndaluara terroriste të vendit, transmeton KosovaPress.

Më 22 gusht, duke cituar burime të brendshme të qeverisë, Financial Times raportoi se Britania e Madhe do të shpallë grupin Wagner si një organizatë terroriste "brenda javësh" si pjesë e një goditjeje të re ndaj rrjetit mercenar rus.

Grupi Wagner u themelua në vitin 2014 nga Yevgeny Prigozhin, i cili u raportua se u vra në një aksident avioni më 23 gusht.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024